Oluline matkainfo


NB! Käesolev info puudutab ainult Tipikate Rattamatka!

Meie teiste ürituste (Tallinn – Kääriku Retk, Tipikate Rattamatkaklubi Sügismatk, õhtused rattasõidud) tingimused on erinevad ning nende kohta peaksid lugema vastavalt infolehelt.
 

Ürituse eesmärk ja ettevalmistus

  • Tipikate Rattamatk on üritus, mis sisaldab nii aktiivset tegevust looduses, kohaliku piirkonna vaatamisväärsustega tutvumist kui ka meelelahutust. See ei ole võistlus ega treening ning üritusest osavõtuks ei ole vaja eriettevalmistust.
  • Tipikate Rattamatk on jõukohane suuremale osale tööealistest täiskasvanutest, kes rattaga sõita oskavad ning kel igapäevaelus ringi liikumine probleeme ei valmista. Siiski juhime tähelepanu, et päris ilma eelneva rattasõiduta võib ürituse kaasa tegemine paras katsumus olla. Kui oled matkale eelnenud paari kuu jooksul rattaga kokku vähemalt 300 km läbinud, siis see lihtsustab sinu jaoks oluliselt ürituse kohapealset nautimist.
  • Tipikate Rattamatka näol on tegemist toetatud matkaga, mis tähendab, et selle programm on väga põhjalikult ette valmistatud, osalejatele pakutakse pakiveo võimalust telklaagrite vahel ning probleeme kogevatel ratturitel on võimalik saateautodest abi saada. Sellest lähtuvalt on üritus sobilik nii algajale matkahuvilisele kui ka kogenenumale ratturile.
  • Meie matk ei ole üldjuhul sobilik alaealistele.

 

Matkale kaasa võetavad asjad

  • Palun veendu, et tuled matkale tehniliselt korras rattaga! Sõidu hulka kuulub nii erineva kattega teid kui ka metsaradu, seega sobivad matkaks hästi käikudega hübriid- ja maastikurattad. Me ei soovita matkast osavõtuks maanteerattaid, ilma käikudeta rattaid, tõukerattaid, tandemrattaid ega muid “huvitavaid, aga objektiivselt võttes liikumist takistavaid” sõiduriistu – välja arvatud juhul kui tegemist on keskmisest tugevama inimesega ning ta tõesti teab, mida teeb.
  • Meie sõit toimub avalikel teedel, seega tee ennast autodele võimalikult nähtavaks! Igasugused tuled, helkurid ja vilkurid on selleks väga head! Samuti võid kanda helkurvesti või helkivaid käe- ja jalapaelu.
  • Rangelt soovituslik on kiiver! Õnnetusi juhtub ja isegi kui sa ise selles süüdi ei ole, siis ilma kiivrita võid raskeid peakahjustusi saada just sina!
  • Kõige rohkem purunevad rattal rehvid. Võta palun kaasa oma rattale sobiv varu siserehv, soovitavalt isegi 2 tk.
  • Kui sul on olemas kogemus esmaseks rattaremondiks, siis võta kaasa ka lihtsamad tööriistad! Iga pisiasja pärast saateautot appi oodata võib olla tüütu.
  • Kergete marrastuste ja villide jaoks võid kaasa haarata mõned plaastrid.
  • Võta kaasa mingi kogus WC paberit ja pabertaskurätikuid, samuti võivad kasulikuks osutuda niisked salvrätikud. Kuigi WC paber on olemas kõigis meie saateautodes, päeva jooksul on võimalik aeg-ajalt käimlaid kasutada ning tualetid on olemas ka ööbimispaikades, siis matka jooksul võib ette tulla ka ootamatuid “metsa külastamise” soove ning võib juhtuda, et saateautot kohe käepärast võtta ei ole. Samuti on (niiskete) salvrätikutega võimalik käsi või muid kehaosi puhastada – võimalusi enese ära määrimiseks on looduses küllaga :)
  • Kindlasti on vajalik isiklik joogipudel, mida saad täita kas teeäärsetest poodidest või saateautodes olevatest veekanistritest. Palun arvesta aga sellega, et kuigi saateautod viibivad ratturite läheduses nii palju kui võimalik, siis erandlike asjaolude kokkulangemisel on võimalik, et neil tuleb suurema prioriteediga ülesannete täitmiseks mõnda aega eemal viibida. Seega on kindluse mõttes vajalik vähemalt poole päeva veevaru kaasas kandmine jalgrattal.
  • Võta kaasa ka kergemat snäkki, mida tarbida organiseeritud toidukordade vahel. Füüsiline tegevus võib su energiavaru vähendada rohkem kui arvata oskad!
  • Et vältida põletusi, siis võta kaasa päikesekreem vastavalt oma nahatüübile ning päevituse astmele!
  • Matka parema nautimise nimel võta kaasa putukatõrjevahendid! Lisaks tüütute sääskede ja parmude eemale peletamisele kaitsevad mõned neist (nt Diffusil) sind ka puukide eest, mis võivad levitada ohtlikke haigusi!
  • Võta kaasa riided ja varuriided, samuti mõtle läbi, millised asjad annad meie pakiauto kanda ning mida ise rattal kaasa vead. Palun arvesta, et pakiautosse antud asju näed uuesti alles õhtul telklaagris, seega ootamatute ilmamuutuste tarbeks pead varuriided kindlasti oma rattal kaasa vedama!
  • Vihmahoogude vastu võitlemiseks võid kaasa võtta vihmakeebi. Samas peab selle kasutamine või mitte kasutamine jääma igaühe tunnetuse küsimuseks – sooja vihmasajuga on võimalik, et higistamine keebi all rohkem niiskust tekitab kui vihm seda teeks.
  • Võta kaasa ööbimisvarustus (telk, magamisalus, magamiskott, soovi korral ka padi).
  • Õhtustes telklaagrites toimetamisel võib vajalikuks osutuda isiklik tasku- või pealamp. Võimalusel tasub kindlasti eelistada just pealampi, sest see jätab käed tegevusteks vabaks.
  • Seoses nutitelefonide levikuga tasub juhtida tähelepanu, et osalejad peaksid alati hoidma oma akuressurssi selleks, et vajadusel teekonnal abi kutsuda saaks. Teisalt oleme nõus, et nutirakendused võivad matkaelamusele ka omajagu juurde anda ning Tipikate Rattamatkaklubi poolt isegi propageerime mitmete nutilahenduste kasutamist. Iga osaleja peaks siiski enda jaoks läbi mõtlema, kuidas oma telefoni kõigi matkapäevade jooksul levis hoida ning kahtlemata on üheks lihtsamaks lahenduseks isiklik akupank. Oma telefone, akupankasid ja muud väikeelektroonikat saate laadida ürituse ööbimispaikades – selleks tarbeks peaksite kaasa võtma ka vajalikud laadijad.
  • Igaks juhuks võta kaasa ka sularaha – kõikjal ei saa veel kaardiga maksta!
  • Võta kaasa ka ujumisriided, rätik ja muud vahendid, mida pead oluliseks ujumispausidel kasutada!
  • Palun arvesta, et kuigi rohkelt oma inimesi matkal võib tekitada tunde, et sinu ratas on alati hoitud ja valvatud, siis tegelikult ei suuda keegi jälgida, kas ratta võttis seina najalt selle omanik või keegi võõras möödakäija. Seetõttu on kindlasti mõistlik retkele ka rattalukk kaasa võtta!

 

Teadmiseks

  • Kutsume üles ratturitel võimaluse piires üksteist aitama ja üksteiselt abi paluma! Mida rohkem matkalised lihtsate probleemidega ennast ja üksteist abistada suudavad, seda kiiremini saavad saateautod reageerida probleemidele, mis tõesti olulised on!
  • Kui juhtub siiski midagi, millele ise lahendust ei leia, siis ära varja seda! Saateautos on olemas esmaabipakk ning esmased vahendid jalgratta remondiks. Matka saatemeeskonnad saavad sind abistada nii jalgratta kui tervisega seotud probleemide korral. Palun salvesta oma telefonisse mõne matka korraldaja ja saateauto juhi telefoninumber, et saaksid oma muredest teada anda, kui neid parajasti läheduses ei ole! Jalgratta varuosade hind ei kuulu siiski matka osavõtutasu sisse ning need tuleb sul endal hüvitada.
  • Hoolitse, et su ratta kett oleks õlitatud! Mitmepäevase matka kestel, kus sõidetakse ka kruusateedel, on normaalne ketile kord-paar õli juurde lisada isegi siis, kui oled vahetult enne matkale tulekut keti ära õlitanud. Kuiv kett võib katkeda, mis heal juhul tähendab sekeldusi matka nautimise asemel, halval juhul aga rasket kukkumist. Kui endal õli kaasas ei ole, siis ära häbene seda peatustes saateautost küsida.
  • Mitu päeva aktiivset tegevust vähendab su kehas nii energia-, vee- kui soolavarusid, seega söö ja joo piisavalt! Selleks, et vältida lihaspingeid ja -krampe, soovitame juba ennetavalt magneesiumi tarbida. Magneesiumi on olemas nii pulbri, tablettide kui vedeliku kujul ning neid leiab apteekidest ja spordipoodidest. Samuti on magneesium olemas meie saateautodes, nii et vajadusel ära häbene seda küsida!
  • Palume jääda pakiautosse antavate asjade koguse ja liigiga mõistuse piiresse!
  • Kindlasti tuleb arvestada sellega, et pakiautodesse antavaid asju ei saa päeva jooksul kätte! Pakiautod tõstame tühjaks ainult ööbimispaikades.
  • Oma päeva jooksul vajaminevad niiskust kartvad asjad (sh varuriided) võiksid ratta- või seljakotis pakkida veel eraldi kilekoti sisse, et vältida nende märjaks saamist vihma korral. Samuti tasub igaühel mõelda sellele, kuidas oma telefoni ja muud elektroonikat vajadusel vihma eest kaitsta.
  • Matka alguses saad korraldajatelt paberkujul kaardi koos matka ajakavaga. Kindlasti on kasulik aeg-ajalt neil silma peal hoida – kui sul on olemas järg selles osas, kus sa asud, on abi vajamisel oluliselt lihtsam saateauto inimestele seletada, kuhu tulla on vaja.
  • Tõsise ja kiiret professionaalset abi nõudvate probleemide korral helista 112 (kiirabi, pääste, politsei).
  • Meie matka korraldavad vabatahtlikud, kes selle eest tasu ei saa. Teeme seda lihtsalt hea matkaelamuse nimel. Kui kuuled, et korraldajad inimesi mingi tegevuse juurde appi paluvad ja endal just midagi olulist pooleli ei ole, siis paku ka ennast appi! Üheskoos muudame selle matka veel paremaks!

 

Sõidustiil

  • Sõidustiili hoiame matkal viisaka, sealhulgas ei sulge autoteed terves ulatuses! Me ei peatu teel, vaid teepeenral või muus ohutus kohas ning manöövritel näitame suunda.
  • Kuigi ratturite seas on üldteada tõde, et teise inimese tuules sõita on märksa kergem, siis tasub meeles pidada, et Liiklusseaduse järgi vastutab tagant otsasõidu korral tagumine rattur! Palun arvesta nii pikivahe hoidmisel, kruusastel kurvidel kui muudel juhtudel oma võimetega ning ole alati tähelepanelik!
  • Tipikate Rattamatka jooksul tuleb ette nii neid olukordi, kus peaaegu kogu grupp koos liigub kui ka neid, kus erinevad huvigrupid erinevaid asju vaatama lähevad või seltskond lihtsalt “kiiremateks”, “keskmisteks” ja “nautlejateks” laiali laguneb. Korraldame oma matka selliselt, et üritust saaksid nautida väga erineva rattasõiduvormiga inimesed ning arvestame programmi võimalusi, kuidas matkalised mingites etappides rada endale sobivamaks kohendada saaksid. See tähendab, et meie programm sisaldab otsustuskohti, kus mõnel juhul on osalejatel võimalik põhiprogrammiga võrreldes lihtsamalt läbi saada, teisel juhul valida aga tõelisi katsumusi sisaldav rajalõik.
  • Vaatamata erinevatele otsustuskohtadele on meie programm koostatud selliselt, et see kõigi matkapäevade ja oluliste pidepunktide osas kellaajaliselt paika peaks – selles osas peaks iga rattur ka ise ajakaval silma peal hoidma ning veenduma, et ta ei läheks näiteks valikulisele lisaringile hetkel, mil juba niigi graafikust maha on jäänud.
  • Tipikate Rattamatka rada ei ole looduses tähistatud, vaid meie ürituse eduka sujumise tagavad eelkõige need põhjalikud infomaterjalid, mille igale osalejale matka alguses kätte jagame. Seejuures tasub mainida, et kuigi meie poolt paberkujul jagatavad materjalid on kogu matka läbimiseks igati piisavad, siis nutihuvilistele pakume lisaks ka elektroonilist rajajoont ja muid digimaterjale.
  • Tipikate Rattamatka osalejate hulka kuulub alati ka kogenenumaid looduses liikujaid, kes matka mingis etapis võivad suuremate elamuste saamiseks teadlikult ürituse ametlikku programmi eirata. Kui nii juhtub, siis palume kindlasti veenduda, et te teisi heauskseid järgijaid enda järel sohu ei meelitaks! Palun rõhutage sellises olukorras endaga kaasasolevatele inimestele, et teie marsruut läheb nüüd matka ametlikust programmist lahku!
  • Eelmise punktiga seonduvalt – kui satud sõitma väiksemasse ja enda jaoks võõrasse gruppi, siis tasub aeg-ajalt ka ise huvi tunda, millises rajapunktis ollakse ning kas grupp ikka matka ametlikku programmi järgib.
  • Kui matkal keegi kukub või muud kiiremat abi vajab, siis on loomulik, et kaasratturid seisma jäävad ning probleemile lahendust leida üritavad. Siiski tuleks vältida olukordi, kus selgelt liiga palju inimesi ürituse programmist oluliselt maha jäävad. Reeglina piisab abistamiseks kahest-kolmest inimesest ning kui selgub, et omal jõul nad põhigrupile järgi enam ei jõua, on saateautodel võimalus nad järgi aidata. Kui lisaks vajalikele abistajatele aga lisaks veel 10-20 inimest pikemaks ajaks “kaasa elama” jääb, siis sellise grupi hilisemaks järgiaitamiseks meil võimekus puudub.

 

Vastutus ja juriidika

  • Iga retkeline peab veenduma, et tuleb sõitma tehniliselt korras rattaga ning et tema kogemused, tervislik seisund, varustus ja ettevalmistus lubavad osaleda liikluses nii linnas ja maanteel kui ka kruusa- ja metsateedel.
  • Iga osaleja vastutab enda ja oma asjade eest ise. Matka korraldusmeeskond ei vastuta matkal juhtuda võivate õnnetuste eest.
  • Saateautode kanistrites olev vesi on võetud kohaliku piirkonna kraanidest ja kaevudest, olles vee pakkujaga üle täpsustanud, et see on joogikõlbulik. Siiski ei võta Tipikate Rattamatkaklubi endale vastutust vee kvaliteedi osas ning tundlikuma tervisega inimesed peaksid joogivett hankima iseseisvalt teeäärsetest poodidest.
  • Palun arvesta pakiautodesse antavate asjade korral, et kuigi matka korraldajad teevad oma parima, et kõik asjad terved ja alles püsiksid, siis matka korraldajad ei saa võtta vastutust asjade purunemise, hävimise või kadumise eest. Väldi liiga õrnade või hinnaliste asjade pakiautosse andmist!
  • Matka osavõtutasu taskukohasena hoidmise nimel ei telli me rataste veoks spetsiaalsete rattahoidjatega transporti. Siiski toimub jalgrataste paigutamine transpordiks rangelt ühte kihti ning üldiselt rataste vedu taolisel viisil probleeme ei valmista. Kellel kallim ratas või kardab kriimude pärast, võib ratta iseseisvalt eelnevalt ära pakkida, samuti on võimalus oma ratta paigutamist kohapeal jälgida ning selle juures abistada. Korraldajad rataste transportimisel tekkida võivate kahjude eest ei vastuta.
  • Tipikate Rattamatkaklubi ei paku teekonna jooksul ega ööbimispaikades rataste turvalise hoiustamise võimalust. Oma ratta lukustamise ja turvalisuse eest vastutab iga osaleja ise.
  • Tipikate Rattamatkaklubi “firmamärgiks” on erakordselt täpne matka ajakavast ja programmist kinni pidamine ning kindlasti teeme oma parima ka sel aastal. Palun võta siiski teadmiseks, et iga matk võib tuua ka ootamatusi ning korraldusmeeskond ei võta endale vastutust, kui mõjuvatel või korraldajatest olenematutel põhjustel ei õnnestu ajakavast või programmist kinni pidada.
  • Tipikate Rattamatkaklubi ei ole reisiettevõte, vaid matkaklubi ning tegemist ei ole pakettreisiga. Üritusele on küll oodatud inimesed ka väljaspoolt klubi liikmeskonda, kuid osavõtja peab teadvustama, et osavõtutasu maksmine ei tähenda meilt teenuse ostmist, vaid klubilise üritusega liitumist. Osavõtutasu on oma olemuselt korraldusega seotud kulude kokku klappimine ning see ei sisalda näiteks kaitset õnnetuste vastu.
  • Tipikate Rattamatkaklubi üritustel osalevad inimesed kohustuvad käituma viisakal ja lugupidaval viisil, mitte häirima oma käitumisega kaasretkelisi ega teisi ümbruses olevaid inimesi, mitte rikkuma ega ohustama võõrast vara ega kahjustama oma tegevusega Tipikate Rattamatkaklubi mainet. Tipikate Rattamatkaklubi jätab endale õiguse oma liikmeid ja üritustel osalejaid valida.
  • Meie kõigi ühise heaolu ja matkaelamuse nimel jätab Tipikate Rattamatkaklubi endale õiguse probleeme põhjustavaid osalejaid matka kestel minema saata, seejuures tasutud summasid ei tagastata. Selle põhjuseks saab olla ränk eksimine meie klubi väärtuste vastu ning sellekohase otsuse teeb Tipikate Rattamatkaklubi juhatus.

 

Kellelt saan matkal abi?

  • Enne matka algust saadame sulle infokirja koos kontaktidega, kelle poole erinevate küsimustega pöörduda võib. Samuti anname matka alguses kätte paberkujul kaardi, ajakava ja muu info, millel samuti vajalikud kontaktid kirjas on.
  • Kindlasti saad abi meie saatetiimidelt, kes veavad osalejate pakke laagripaikade vahel, jagavad pauside ajal mineraalvett, tavalist vett, magneesiumi ja ketiõli, samuti on seal olemas esmaabi-, tehnoabi- ja muud olmelised abivahendid. Vajadusel võid küsida neilt päikesekreemi või putukatõrjet ning sul on võimalus neile prügi ja taarat ära anda. Kui tervise- või tehnomure ei lase edasi sõita, siis pakuvad saateautod sulle ja jalgrattale transporti või tõsisema probleemi korral viivad meditsiiniasutusse.
  • Üks hea võimalus korraldajatelt või kaasmatkalistelt vajalikku infot küsida on Zello häälsuhtlustarkvara. Selle paigaldamisest ja kasutamisest saad lugeda siit.
Enamik inimesi, kes on olnud meie matka korralduse juures juba varajastest hetkedest saati ning oskavad sind seetõttu paljudes küsimustes aidata, sõidavad matka kaasa jalgratastel. Meid tunned ära oranži “infopunkti” kujutisega lipu järgi.
Violetset lippu kannavad ratturid, kes oskavad navigeerida, kasutavad selleks vastavaid abivahendeid ning enamasti võib nende rajavalikut usaldada :) Palun arvesta siiski, et rajal on ka omajagu otsustuskohti ning konkreetse lippu kandva inimese eelistused ei pruugi sinu omadega 100% kokku minna. Seega oma lisapilk kaardil ja programmil on alati teretulnud. Violetseid lippe jagame matka stardis kõigile osalejatele, kes on valmis kinnitama, et teda võib üldiselt navigeerimisel usaldada ning on nõus selle oma rattale võtma.
Kui vajad oma jalgrattaga tehnilist abi, võid pöörduda meie saateauto inimeste poole, lisaks on võimalus lihtsamate murede puhul saada abi kaasratturitelt, kes kannavad sinist “tehnoabi” lippu. Palun arvesta, et sinist lippu kandvad ratturid on vabatahtlikud meie matka osalejate seast, kes on küll andnud nõusoleku abistamiseks, kuid soovivad siiski ka ise matka täiel rinnal nautida. Seega ära pahanda, kui mõnel konkreetsel juhtumil otsustab lippu kandev rattur su hoopis saateautolt abi küsima suunata :)
Kui sul on tervisemure, siis saateautodes on olemas esmaabivahendid, samuti võid pöörduda kaasratturite poole, kes kannavad rohelist “meditsiiniabi” lippu. Palun arvesta, et rohelist lippu kandvad ratturid on vabatahtlikud meie matka osalejate seast, kes on küll andnud nõusoleku abistamiseks, kuid soovivad siiski ka ise matka täiel rinnal nautida. Seega ära pahanda, kui mõnel konkreetsel juhtumil otsustab lippu kandev rattur su hoopis saateautolt abi küsima suunata :)
Alates 2023. aastast on lisandunud veel viieski rollilipp – see on tugevate grupi lipp. Mustad lipud annavad teada, et tegemist on keskmisest tugevamate ja tihti ka kogenumate ratturitega, kes valivad enamasti läbimiseks kõige raskemad rajavariandid ning teevad seda kõike päris kiiresti. Koos violetse lipuga annab must lipp tavaosalejatele teada, et “kuigi see rattur (enamasti) teab väga hästi, kuhu ta läheb ja mida teeb, siis tagasihoidlikumate võimetega kaasratturil tema rajavalikuid pimesi usaldada ei tasuks” :)