Talvine Kääriku retk 2022 – järelreportaaž


 

Eessõna

28. jaanuaril 2022 toimus meil üks erakordne rattaretk, mille käigus viisime Tipikate Rattamatkaklubi ja Tallinna Tehnikaülikooli lipud jalgratastel Üliõpilaste Talimängudele Käärikul.

Siin lehel on toodud järelreportaaž, mis sai kirjutatud veebruaris 2022 ajakirja Mente et Manu jaoks ning ilmus oluliselt lühendatud kujul ajakirja 2022. aasta esimeses numbris (veebruar) leheküljel 61.

Siin lehel on reportaaž toodud ära esialgsel terviklikul kujul.

 

Reportaaž

Reedel, 28. jaanuaril toimus Tipikate Rattamatkaklubi eestvedamisel üks erakordne rattaretk, mille raames transporditi Tallinna Tehnikaülikooli ja Tipikate Rattamatkaklubi lipud jalgratastel Tallinnast Käärikule Üliõpilaste Talimängudele. Retkeks koguneti TalTechi ees juba kell 5:30 hommikul, teele asuti kell 6 ning Käärikule jõuti kell 21:30.

Retkest võtsid jalgratastel osa Taavi Piller, Hardi Selg, Janar Küla, Kaupo Karja, Hannes Vallimägi, Rasmus Tomsen, Kristjan Soodla, Rene Allkivi, Jaanus Sepp, Fred Virve ja Aune Nigol. Retke toetasid saateautodel Taavet Utt ja Tarmo Pajusaar.

Teekond Tallinnast Käärikule oli 237 km pikkune ning kulges läbi Rapla, Türi, Viljandi, Mustla ja Puka. Täies mahus läbisid selle TalTechi töötajad Hardi Selg ja Janar küla ning vilistlane Taavi Piller. Veel kaks inimest (Kaupo Karja ja Hannes Vallimägi) läbisid tol päeval jalgrattaga üle 200 km, ülejäänud 6 ratturit sõitsid kaasa ning aitasid lippe transportida teatesõiduna. Retke toetasid kolm saateautot, millest kaks tegelesid puhkavate ratturite järgmisse vahetuspunkti etteveoga ja pakkusid muud vajalikku tuge ning kolmas turvas ratturite gruppi tagantpoolt.

Kogu tee transporditi jalgratastel kolme suurt lippu – TalTechi Üliõpilaskonna lipp, TalTechi lipp ja Tipikate Rattamatkaklubi lipp. Selleks, et lippe oleks võimalik jalgratastel kiiresti vahetada, olid kõigil jalgratastel peal spetsiaalselt selleks otstarbeks arendatud lipuvarda hoidikud.


 

Temperatuur oli sõidu jooksul nulli ümber ja kuigi teekonna esimesel poolel sadas uduvihma ja lörtsi, siis tuul oli selliseks sõiduks igati soodne. Teeolud olid esimese rohkem kui 200 km jooksul üsna head, aga viimase 30 km jooksul raskendas sõitu teedelt koristamata paks lumepuder.

Retk leidis üsna elavat kaasaelamist nii sotsiaalmeedias kui reaalses elus. Enamasti oli kõrvaltvaatajatel küsimus, et „miks küll sellist asja talvel ette võtta?“ Eks neid põhjuseid oli inimestel erinevaid, aga peamiselt võib välja tuua, et tegemist oli tavapärastest rattaretkedest piisavalt erineva ettevõtmisega. Enamik retkelisi olid erinevatest suvistest ürituste formaatidest juba piisavalt palju osa võtnud, et selles osas midagi täiesti uut ja huvitavat leida oleks raske. Talvine retk võimaldas aga teha ja kogeda kambavaimus midagi sellist, mida tavapäraselt ei tehta, võimaldas panna proovile iseennast, oma talvist riietust ja varustust ning katsetada distantse, mida varem polnud talvel ühe päevaga läbitud. Talve jooksul toimub ka üsna vähe organiseeritud rattaüritusi, seega oli see heaks vahelduseks muudele talvistele tegevustele, samuti hoidis motivatsiooni üleval, et Tipikate Rattamatkaklubi 2021. aasta iganädalaste õhtuste rattasõitude hooaeg liiga vara ei lõpeks – tänu Tallinn-Kääriku retke ootusele toimusid regulaarsed õhtused rattasõidud Tallinnas ja -ümbruses läbi kogu hilissügise ja esimese poole talve, kuni jaanuarini teise pooleni välja. Lisaks kõigele eelnevale aitas retke mõttekust osalejate jaoks „õigustada“ muidugi ka asjaolu, et üritusel oli oma eesmärk – lippe transportida ning grupp võeti Käärikul auavalduste saatel soojalt vastu. Peale seda mindi sauna ja sai muljetada.

Jaanus Sepp, 17.02.2022


 

 

Pildi- ja videolingid

Retke käigus tehti pilte ja koondati need siia Facebook’i galeriisse.
 
Janar Küla videoklippi 2022. aasta retkest näed siin: