Erinevus lehekülje "Garmin Edge Touring Plus" redaktsioonide vahel

Allikas: Tipikate Rattamatkaklubi teabebaas
Jump to navigation Jump to search
 
(ei näidata sama kasutaja üht vahepealset redaktsiooni)
58. rida: 58. rida:
  
 
== Rajalogi arvutisse kopeerimine peale sõidu lõppu ==
 
== Rajalogi arvutisse kopeerimine peale sõidu lõppu ==
 +
=== Üldine info ===
 
Tavapärane kasutusjuht peale rattaretkelt tagasi tulekut on see, et oleks vaja Garmin rattanavigaatorist sõidetud rajalogi Garmin BaseCamp'i importida. Seda tegevust on kirjeldatud [[Garmin_BaseCamp#Import_ja_eksport_Garmin_navigaatorist|siin]].
 
Tavapärane kasutusjuht peale rattaretkelt tagasi tulekut on see, et oleks vaja Garmin rattanavigaatorist sõidetud rajalogi Garmin BaseCamp'i importida. Seda tegevust on kirjeldatud [[Garmin_BaseCamp#Import_ja_eksport_Garmin_navigaatorist|siin]].
 +
 +
=== Rajalogi statistika ===
 +
Garmin Edge Toiring Plus seade lisab rajalogisse ka ''TrackStatsExtension'' nimelise jaotise, mis tundub aga pigem probleeme põhjustama. Kas GPS seadme seadistuste või tarkvara bugi tõttu on mitmed sealsed väljad üsna suvalised. Samas kui see alajaotus rajalogis olemas on, siis Garmin BaseCamp üldse rajalogi pealt ise neid asju ei arvuta, vaid kuvab neid suvaliseid väärtuseid.
 +
 +
Kui probleem on ainult rajalogi pikkuses, siis piisab, kui rajalogist mõni punkt Garmin BaseCamp keskkonnas ära kustutada (võib-olla peab olema raja esimene või viimane punkt?).
 +
 +
Kui aga on soov, et Garmin BaseCamp kõik andmed uuesti arvutaks, tuleks rada GPXi eksportida, seejärel järgmine alajaotus tekstiredaktoris ära kustutada ning seejärel rada tagasi importida:
 +
 +
<pre>
 +
<gpxtrkx:TrackStatsExtension xmlns:gpxtrkx="http://www.garmin.com/xmlschemas/TrackStatsExtension/v1">
 +
  <gpxtrkx:Distance>33457.19140625</gpxtrkx:Distance>
 +
  <gpxtrkx:TimerTime>7052</gpxtrkx:TimerTime>
 +
  <gpxtrkx:TotalElapsedTime>37225</gpxtrkx:TotalElapsedTime>
 +
  <gpxtrkx:MovingTime>0</gpxtrkx:MovingTime>
 +
  <gpxtrkx:MaxSpeed>9.6569995880127</gpxtrkx:MaxSpeed>
 +
  <gpxtrkx:Ascent>105</gpxtrkx:Ascent>
 +
  <gpxtrkx:Descent>84</gpxtrkx:Descent>
 +
  <gpxtrkx:Calories>1444</gpxtrkx:Calories>
 +
</gpxtrkx:TrackStatsExtension>
 +
</pre>
 +
 +
Näiteks võib see kasulik olla juhul kui on soov saada teada, palju oli raja jooksul seisu- ja sõiduaega.
 +
 +
Enne tagasi importimist võiks igaks juhuks ka vana raja kas ära kustutada või ümber nimetada - on nähtud, kus Garmin BaseCamp jätab sama nime ja liiga sarnase sisuga raja lihtsalt importimata.
  
 
== Seadistused ==
 
== Seadistused ==

Viimane redaktsioon: 1. august 2020, kell 19:06

Sissejuhatus

Garmin Edge Touring Plus on rattakompuuter-navigaator. Tipikate Rattamatkaklubi seadmele on peale ostetud ka EoMap ja Regio Eesti topokaardid. Selle peamine kasutusala meie tegevustes on arvutis ette planeeritud raja jälgimine reaalsel retkel, samuti rajalogi talletamine.

Kuigi Garmin'i poolt on mõeldud, et põhiline formaat etteplaneeritud raja GPS seadmesse talletamisel võiks olla GPX, siis ei sobi see lahendus meie tegevustes. Nimelt on GPS seadme peamine navigeerimisrežiim selline, kus seade ei austa etteplaneeritud marsruuti, vaid üritab iseseisvalt meid retke lõpp-punkti juhatada. Seetõttu ei saa me kasutada ka lahendust, kus Garmin BaseCamp tarkvaras valmis joonistatud raja sealt programmist otse GPS seadmesse edastada saaks.

Meie lahendus selleks, et tõepoolest enda planeeritud rada jälgida saaksime, on TCX formaadi kasutamine ning GPS seadme vastav seadistamine. Tasub mainida, et mõned selle lähenemisega seotud sammud on ka veidi ebamugavad, samuti esineb GPS seadme tarkvaras mõningaid probleeme - ilmselt ei ole Garmin'i jaoks tegemist valdkonnaga, millega nad väga tegeleda viitsiks. Ja arvestades, et nad on vist ainsad tootjad, kes üldse spetsiaalseid jalgratta GPS'e toodavad, siis ilmselt ei sunni neid asju parandama ka konkurents. On küll mõneti kummaline, et spetsiaalsel jalgratta GPS seadmel ei ole olemas hästitoimivat ja läbimõeldud režiimi selleks, kus soovitakse sõita just konkreetselt enda etteplaneeritud rada (ning seda isegi juhul, kui mõnes kohas taustakaardil selle koha peal teed ei ole), aga nii ta on.

Vaatamata eelnevalt kirjeldatud puudustele ja probleemidele on meil olemas siiski mõistlikkuse piires toimiv lahendus ning kokkuvõttes on GPS seadmest kindlasti palju abi. Seade on veekindel ja omab mugavat kinnitust lenksule.

Kiire lähenemine

Sissejuhatus

Kirjeldame esmalt ära seadme kasutamise meie jaoks kõige levinumas režiimis eeldusel, et seade on juba eelnevalt seadistatud, kaardid paigaldatud jne.

Raja ettevalmistus ja rajafaili seadmesse kopeerimine

 • Joonista Garmin BaseCamp programmis rada valmis ning teisenda see TCX formaati.
 • Ühenda GPS seade arvutiga (vajalik mini USB juhe). Arvutisse tekib juurde kaks ketast - neist üks on seadme sisemälu, teine MicroSD kaart.
 • Kopeeri oma TCX fail seadme sisemällu (ketta nimi on Garmin Edge Touring Plus) kataloogi Garmin/NewFiles.
 • Eemalda USB seade viisakalt Windowsist. Seejärel eemalda USB juhe.
 • Käivita GPS seade (vasakul küljel olev nupp). Pane tähele, et seadme käivitamisel kontrollib GPS kataloogis Garmin/NewFiles olevaid faile ning kopeerib need omale mujale ära, seejuures teeb ta NewFiles kataloogi tühjaks. Seega järgmisel korral USB kaudu ühendudes seal kataloogis enam eelnevaid faile olla ei tohiks - see ongi normaalne käitumine.

NB! On esinenud juhtumeid, kus mitme faili korraga kopeerimise puhul tekib seadmesse reaalselt ainult üks fail. Seega tasub peale faili(de) kopeerimist ja enne loodusesse minekut seade korra ka käima panna ning veenduda, et vajalikud rajad menüüs ikka olemas oleks!

Taustakaardi keelamine

Kui oled jõudnud oma sõidu alguspunkti ja soovid navigeerimist alustada, siis tuleb käituda nii:

 • Vali seadme koduekraanilt "tööriista" ikoon ehk "seaded". Seejärel "Trip Pages" -> "Map" -> "Map Information Select Map".
 • Veendu, et kõik kaardid peale "INTL Standard Basemap, NR" oleks keelatud (ehk Disabled). Nimetatud "INTL Standard Basemap, NR" on ebatäpne, mittenavigeeritav kogu maailma üldkaart ning see võib olla alati lubatud, aga muud kaardid menüüst tuleb ära keelata!
 • Seejärel vajuta ekraani vasakul all ääres olevat tagasinoolt, kuni jõuad seadme koduekraanile.

Getp disablemap.jpg

NB! Põhjus, miks enne raja laadimist tuleb korraks EOMAP (ja muud täpsed) kaardid ära keelata seisneb selles, et vastasel juhul võib kõigele vaatamata otsustada GPS mingites kohtades omal äranägemisel navigeerima hakata. Kui aga taustakaart on raja laadimise hetkel keelatud, siis laeb ta mällu täpselt etteplaneeritud raja ning hiljem seda ümber arvutama ei hakka.

Raja laadimine

 • Koduekraanilt vali suur "Where to?" ikoon. Seejärel "Saved" -> "Courses" -> Vali enda rada.
 • Vajuta nupul "Ride". Kui seade küsib "Navigate to the beginning of the course?", siis vajuta ristiga nupul (ehk vastus on "ei").
 • Mõningatel juhtudel võib seade enne navigeerimise alustamist veelkord visata ette ekraani, kus on suur "Ride" nupp. Sel juhul vajuta sinna uuesti. Kui seade küsib, kas alustada raja salvestamist (või käivitada taimer - vajab täpsustamist, mismoodi küsimus täpselt välja nägi), siis tuleks öelda "jah".

Getp loadroute.jpg

Taustakaardi uuesti lubamine

 • Nüüd tuleb taustakaart uuesti lubada. Selleks tuleb esmalt koduekraanile tagasi saada. Puuduta suvalist punkti ekraanil, kuni alla äärde tekivad ikoonid. Seejärel kliki keskmisel (ehk maja/kodu kujutisel). Jõuad tagasi koduekraanile.
 • Nüüd tuleb uuesti läbi teha kaardi valiku menüüsse jõudmine ("tööriista ikoon" koduekraanilt -> "Trip Pages" -> "Map" -> "Map Information Select Map").
 • Luba kaart "EOMAP Eesti Teejuht 2014.2". Mine tagasinooltega uuesti koduekraanile.
 • Kliki suurel ikoonil "View Map". Nüüd võid sõitu alustada.

Getp enablemap.jpg

Täiendav info

Kui GPS keset sõitu välja lülitada ning seejärel uuesti sisse, siis üldjuhul sama raja navigeerimine jätkub. Küll aga pakutakse peale sisse lülitamist, kas eelmine rada talletada või unustada ära (Save/Discard). Siinkohal tuleks rada ära salvestada. Uuel lõigul talletatud rada salvestub uude faili. Soovi korral on võimalik rajalõigud pärast Garmin BaseCamp'is kokku monteerida.

Kui GPSi näppimisega saavutatakse olukord, kus ilma seadet välja lülitamata tuleb ekraanile kiri raja salvestamise kohta (Save/Discard), võib sellest küsimusest ka mööda minna (vajutada ekraanil kuskil mujal ja seejärel ekraani alt äärest koduklahv) - eelmise raja talletamine jätkub.

Kui mingil põhjusel navigeerimise režiim keset sõitu lõpeb, siis tuleb raja laadimine uuesti teha, sh enne taustakaart keelata ja pärast lubada. Kui sõitmist alustatakse raja keskelt, siis võib raja laadimine ka kuni mõne minuti aega võtta - GPS ekraanil on seejuures näha, kuidas ta juba läbitud rajaosa ja pöörded "läbi kammib", et hetke asukohta jõuda.

Veel mõned märkmed:

 • Kui laadida TCX rada, mis sisaldab loop-e, võidakse raja laadimisel veateade anda ning navigeerimisrežiimi ei minda. Ilmselt aitab viga vältida see, kui raja hulgas ei ole päris kattuvaid punkte (kindlate väidete püstitamiseks vajab lisateste).
 • Kui varem oli arvamus, et TCX raja laadimisel antakse veateade juhul kui rada sisaldab loop-e, siis 21.12.2019 tekkis sama viga ka rajal, mis neid ei sisaldanud. Rada oli 128 km pikk ja sisaldas üle 900 punkti, aga see ei olnud ei pikkuselt ega punktide arvult maksimaalne, mida edukalt kasutatud on. Samas antud juhul lahendas probleemi just raja pooleks lõikamine. Samas ei lahendanud probleemi see, kui ka kõik edasi-tagasi lõigud üksteisest eemale tõsta.
 • 2019. aasta augustis ilmnes probleem, kus lisatud OSM Läti kaarti ei olnud võimalik reaalselt kuvada. Kui vanem versioon ära kustutada, siis õnnestus. Javawa Device Manager näitas nende kaartide kohta ka veateadet, et sisaldavad kattuvaid segmente. Samas Leedu kohta on olemas kaks erinevat kaarti ja probleemi pole. Võib-olla oli probleemiks see, et Läti OSM kaartidel oli failinime algus sama (vana versioon osm_lati.img, uus versioon osm_lati_19_06.img)?

Rajalogi arvutisse kopeerimine peale sõidu lõppu

Üldine info

Tavapärane kasutusjuht peale rattaretkelt tagasi tulekut on see, et oleks vaja Garmin rattanavigaatorist sõidetud rajalogi Garmin BaseCamp'i importida. Seda tegevust on kirjeldatud siin.

Rajalogi statistika

Garmin Edge Toiring Plus seade lisab rajalogisse ka TrackStatsExtension nimelise jaotise, mis tundub aga pigem probleeme põhjustama. Kas GPS seadme seadistuste või tarkvara bugi tõttu on mitmed sealsed väljad üsna suvalised. Samas kui see alajaotus rajalogis olemas on, siis Garmin BaseCamp üldse rajalogi pealt ise neid asju ei arvuta, vaid kuvab neid suvaliseid väärtuseid.

Kui probleem on ainult rajalogi pikkuses, siis piisab, kui rajalogist mõni punkt Garmin BaseCamp keskkonnas ära kustutada (võib-olla peab olema raja esimene või viimane punkt?).

Kui aga on soov, et Garmin BaseCamp kõik andmed uuesti arvutaks, tuleks rada GPXi eksportida, seejärel järgmine alajaotus tekstiredaktoris ära kustutada ning seejärel rada tagasi importida:

<gpxtrkx:TrackStatsExtension xmlns:gpxtrkx="http://www.garmin.com/xmlschemas/TrackStatsExtension/v1">
 <gpxtrkx:Distance>33457.19140625</gpxtrkx:Distance>
 <gpxtrkx:TimerTime>7052</gpxtrkx:TimerTime>
 <gpxtrkx:TotalElapsedTime>37225</gpxtrkx:TotalElapsedTime>
 <gpxtrkx:MovingTime>0</gpxtrkx:MovingTime>
 <gpxtrkx:MaxSpeed>9.6569995880127</gpxtrkx:MaxSpeed>
 <gpxtrkx:Ascent>105</gpxtrkx:Ascent>
 <gpxtrkx:Descent>84</gpxtrkx:Descent>
 <gpxtrkx:Calories>1444</gpxtrkx:Calories>
</gpxtrkx:TrackStatsExtension>

Näiteks võib see kasulik olla juhul kui on soov saada teada, palju oli raja jooksul seisu- ja sõiduaega.

Enne tagasi importimist võiks igaks juhuks ka vana raja kas ära kustutada või ümber nimetada - on nähtud, kus Garmin BaseCamp jätab sama nime ja liiga sarnase sisuga raja lihtsalt importimata.

Seadistused

Sissejuhatus

Seadistuste teema vajab tulevikus kahtlemata suuremat lahti kirjutamist. Hetkel on siinkohal ära toodud vaid ühe konkreetse katseseeria tulemused.

Navigeerimine

Kõige üldisem hinnang Garmin Edge Touring Plus navigeerimise funktsionaalsusele on see, et tegemist on üsna bugise lahendusega. Seetõttu ei tasu antud alajaotuses toodud seadistusi ja katseid liiga tõsiselt võtta, aga saagu 2016. aastal kogutud info siiski siia kirja.

Routing Options seadete all on valikud Course Turn Guidance ja Off Course Warnings. Neist esimene tundub, et on juurde tulnud viimase tarkvarauuendusega ega ole dokumenteeritud. On vaja proovida, kas vastab tõele, et:

 • Course Turn Guidance - kui see välja lülitada, siis kas saab äkki TCX faili järgi "navigeerida" ilma, et esialgu kaardi ära keelaks? 6.-7.02.2016 testid näitasid, et ilmselt siiski mitte. Katsetatud sai küll GPX, mitte TCX failiga (ehk siis failis ei olnud pöördekohtade infot), aga kui Course Turn Guidance välja lülitada, siis küsib aparaat rada laadides, "kas soovite navigeerida raja alguspunkti" ja hiljem on ekraanil lihtsalt Ready to navigate. Veidi segadust tekitas antud matkal testimise juures see, et kuigi seadme ekraani saab lukustada, siis ei lukustu ekraani all olevad nupud ning taskus kandes võib see ka mõju avaldada. Kindlasti on taskus kandes probleemiks raja logimine - parempoolse nupu vajutamisel raja logimine peatub (isegi kui ekraan on lukustatud).
 • Off Course Warnings - oletus, et selle keelamisel on võimalik mingit joont umbes kooserdada, nii et kaarti ja joont näed, aga seade ei pläriseks, et oled eksinud? Nagu selgus, siis tekib selline valik menüüsse alles siis, kui Course Turn Guidance välja lülitada, täpsem käitumine on seni testimata.
 • Mingi asi testimisel on mõjunud GPSile nii, et "Off Course Warning"'ud enam ei tööta. Kuskil foorumis arvati, et äkki peaks "Automatic Recalculation" valiku ära keelama - vajab proovimist. Kuigi TCX faili järgi sõites ei ole loogiline, et see valik mõju avaldab, siis võib-olla on siiski nii, et GPS arvab, et ta peab nüüd marsruudi ümber arvutama (mida ta tegelikult ei tee) ja seetõttu rajalt väljumist ei hoiata.

Kokkuvõttes kuna matkal tekitas segadust ka see, et Garmini ekraani lukustamisel ei lukustu ekraani all olevad nupud, siis jäid väga süstemaatilised testid tegemata. Kokkuvõttes vajaksid mingil hetkel järgi proovimist kõik järgnevad kombinatsioonid:

Rajafail Course Turn Guidance Off Course Warnings Raja laadimisel kaart keelatud Tulemuse kirjeldus
GPX Väljas Väljas Jah
GPX Väljas Väljas Ei
GPX Väljas Sees Jah
GPX Väljas Sees Ei
GPX Sees Valik puudub Jah
GPX Sees Valik puudub Ei
TCX Väljas Väljas Jah Tundub, et erilist vahet pole, kas kaart on raja laadimisel lubatud või keelatud. Küll kuna 20.03.2016 katsetamisel lubatud kaardiga mõningaid probleeme esines, siis väike kahtlus on, et see võis olla tingitud lubatud kaardist. Nimelt oli seadmel probleeme asukoha kuvamisega (lõpuks üldse asukoht hangus), küll aga talletati ja ka näidati käidud rada korrektselt. Selliste seadetega on ekraanil näha TCX failis olevaid pöörded (väiksed valged nooled kaardil), samuti kuvatakse aeg-ajalt allääres mustal taustal pöördeinfot. Just nimelt aeg-ajalt ning ilma nähtava seaduspärata. Kas ka tarkvara probleem? Helisignaali pöördekohtadel ei ole, samuti ei tee GPS teist nägu, kui rajalt lahkuda või hiljem uuesti rajaga liituda. Kui rada laadida ja ei olda päris alguspunktis, siis küsib seade ka selle kohta, et "Navigate to the beginning of the course?". Selles osas on vastus "ei" (ehk ristiga nupp). Lubatud kaardi korral tuli "Ride" nuppu mingil põhjusel kaks korda vajutada - esimesel korral punasel taustal, teisel korral hallil taustal. Võis olla tingitud ka sellest, et eelmine navigeerimine oli alles aktiivne.
TCX Väljas Väljas Ei
TCX Väljas Sees Jah
TCX Väljas Sees Ei
TCX Sees Valik puudub Jah Seni kõige kasutatavam variant rattasõidul, mille käigus hoiatatakse raja pöördumise korral ning rajalt väljumise korral. Tundub, et peale tarkvara uuendamist on rajalt väljumise hoiatused jäädavalt kadunud!
TCX Sees Valik puudub Ei Navigeeritakse enam-vähem viisakalt mööda rada (st marsruuti ümber arvutama ei hakata), aga on probleeme, mille tõttu ei ole navigeerimine siiski sama mugav kui eelmisel juhul (kaart eelnevalt ära keelata). Näiteks:
 • Kui raja alg- ja lõpp-punkt kattuvad, siis peale raja laadimist pannakse stardis kohe kellad-viled käima, et rada on lõpetatud. Reaalselt navigeerima hakkamikseks on vaja veidi eemale sõita ja rada alles seal laadida.
 • Kasutajaliides üritab olla liiga tark ja aktiivne ning seetõttu on raskendatud näiteks ise soovitud tasemeni suurendamine/vähendamine. Kui arvestada siia ka massiivne valge suunda näitav nool, on mitme tee ristis raske kõige alla jäävast kaardist aru saada ja kokkuvõttes jääb segaseks, kuhu minema peab (st keerulisel ristmikul on vähe abi sellest, kui kaart infoga üle soditakse ja see info ise ütleb ainult "pööra paremale").
 • Kui sõidad mööda teed, mida kaardil ei ole, siis oled Off Route vaatamata sellele, et mööda oma joont kulged.

Taustakaardid

Peatükk vajab kirjutamist tulevikus.