Garmin Virb Edit

Allikas: Tipikate Rattamatkaklubi teabebaas
Jump to navigation Jump to search

Sissejuhatus

Garmin Virb Edit on tarkvara, mis üldiselt mõeldud seiklusvideode monteerimiseks, sh on seal võimalused GPS ja muud liikumise infot video peale kanda. Meid huvitab ta seetõttu, et võimaldab näidata ka Google Maps taustakaardil asukohta ning paralleelselt siis ka videopilti. Video ja GPX failid saab eraldi importida ning neid seejärel ka sünkroniseerida. Küll aga on paljude videofailide importimine ja eraldi sünkroniseerimine mõneti tülikas. Samuti kui importida Full HD video, siis tahab Garmin Virb Edit sellest kohe alustuseks optimiseeritud versiooni teha, mis võtab väga kaua aega. Samuti ilmnes probleem, et kui üksteise järel on imporditud mitu videot, siis video ajajoont kerides on küll võimalik kaardil vastavat asukohta näha, aga vastupidine variant ei tööta eriti hästi. Nimelt kui kaardil punast asukoha täppi liigutada, siis näidatakse ainult kõige esimese video sisu.

Üldiselt on Garmin näidanud ennast kui ettevõtet, keda bugid tarkvaras eriti ei huvita. Seega võib 2018. aasta mai seisuga öelda, et Virb Edit on hetkel tarkvarana pigem varuvariant. Üks eelis siiski, mille nimel võib-olla selle tarkvaraga tegeleda tasub, on 360-kraadise video vaatamine kaardile kantuna. Sellega ei saa hakkama ei RegistratorViewer (ei toeta 360-kraadist videot) ega VLC Player (ei toeta asukohainfot).

Mingil hetkel tekkis mõte, et äkki on võimalik Garmin Virb Edit tarkvarast eksportida ühendatud videofail selliselt, et ta ise sobiva rajalogi sellega kaasa paneb ning seejärel saadud kooslus uuesti sisse importida. Selgus, et kuigi eksportimisel pannakse GPX ja CSV failid kaasa, siis neid uuesti sisse importida mõistlikult ei saa - video osas on tegemist ühe tervikuga, rajalogi ajatemplites on aga augud sees.

Väidetavalt on võimalik Virb Edit tarkvaraga panna kokku kahepoolne RAW video, mida oskab talletada Virb 360 kaamera. See on seni järgi proovimata, aga millalgi võiks selle ära teha.

Video ja rajalogi avamine

Kui video ja GPX fail olid ette valmistatud, siis juhend video vaatamiseks oli järgmine:

 1. Lae alla video (10GB) ja kaasa käiv GPX fail.
 2. Installi endale Garmin Virb Edit ja käivita see.
 3. Vali "Import Clips & Photos" -> "Import Other..." -> vali alla laetud videofail.
 4. Dialoogi pealt valisin mina "Import Only". Ma ei tea, mida teine valik "Copy Clips" juurde annaks või ära võtaks.
 5. Programm teatab "Clips Successfully Imported". Sina valid "OK".
 6. Vali ülevalt paremast servast "Create Video". Seejärel võid nime "My Video" ära muuta või ka muutmata jätta. Vajuta nupule "Create Video".
 7. Üleval servas näed nüüd "Last Import" all seda 8:20:10 pikka videot. Tee sellel parem hiireklõps ja vali "Add to Video". Alternatiivselt võid selle video lihtsalt programmi alla serva "Drag and drop clips blabablaa" kasti lohistada.
 8. Vali vasakult menüüst "Map" ning seejärel vajuta nupul "Import G-Metrix...". Edasi vasakult menüüst "On My Computer" -> "Browse" -> ja vali eelnevalt alla laetud GPX fail.
 9. Nüüd alt äärest nupp "Use this Log". Kui programm sulle ise kohe kaarti ei näita, siis vali vasakust menüüst "Map".
 10. Vajuta video all "Play" ja asu hullama :)

Kirja said pandud ka järgmised probleemid/tähelepanekud:

 • Kui kaardil õiget kohta otsid, siis aeg-ajalt võib tunduda, et programm viskab kaardi kuskile lambi kohta ära. See on tingitud sellest, et kui liigutad hiire programmi alaosasse filmiribale, siis üritab programm kaardi sinna kohta visata. Ehk siis väldi hiirega filmiribale sattumist, kui sa seda spetsiaalselt ei soovi!
 • Vähemalt minul oli aeg-ajalt ka video heliga probleeme - mingi klõbin tuli juurde. Aitab, kui kaardil asukoha punast täpikest natuke liigutada ja uuesti "Play" vajutada.
 • Aeg-ajalt juhtub ka seda, et video mängides ei jookse asukoha punane täpp kaardil kaasa, vaid jääb paigale. Aitab samuti, kui asukohta veidi liigutada ja Play nupuga mängida.
 • Video peale kuvatakse ka kiirust, aga seda ei tasu väga uskuda. See keskmistatakse mingi aja peale ära ja siis ongi nii, et seistes nagu toimuks spidoka järgi liikumine ja sõites ei ole kiirus päris see mis tegelikult. Reaalsed sõidukiirused saavad suuremad spetsialistid otse GPX failist kätte, kus vaja.

Muud märkmed

 • Garmin Virb Edit sööb GPX faile ainult versioonis 1.1, mitte aga 1.0. Kuigi enamikel juhtudel on GPSBabel poolt tulnud juba niisama versioon 1.1 failid, siis kokkuvõttes sõltub see sisendist. Kui sisendina kasutada ainult 1.0 faile, siis on ka väljund vaikimisi 1.0. Et sellest lahti saada, tasub väljund spetsifitseerida nii: "-o gpx,gpxver=1.1".