Nutirakendused looduses tegutsemiseks

Allikas: Tipikate Rattamatkaklubi teabebaas
Redaktsioon seisuga 31. detsember 2017, kell 04:19 kasutajalt Jaanus (arutelu | kaastöö) (→‎Probleemi püstitus)
Jump to navigation Jump to search

Sissejuhatus

Käesolev artikkel proovib olla mingi ülevaade ja sisukord rakendusteni, mis on mõeldud looduses olles kasutamiseks ning mis abistavad navigeerimisel, rajalogide talletamisel, osalejate reaalajas jälgimisel, grupi omavahelisel suhtlemisel, info kogumisel jne.

Probleemi püstitus

Probleemid, mida me nutirakenduste otsimise ja testimisega ära lahendada proovime, võiks sõnastada nii:

  • Kõige lihtsam ja elementaarsem nõue on see, et inimene soovib näha võimalikult head (topo)kaarti ning enda asukohta seal kaardil.
  • Järgmisena sooviks inimene laadida kaardile ette planeeritud marsruudi ning rakendus võiks teda mingil moel selle jälgimisel abistada (karjuda "paremale"/"vasakule", näidata suunda ja kaugust järgmise vahepunktini, hoiatada rajalt lahkumise korral jne). Tasub erilist rõhutamist, et oluline on just etteplaneeritud marsruudi järgimine, mitte paljude rakenduste soov ise intelligentsust üles näidata ja öelda "mine hoopis siit".
  • Näha teiste grupiliikmete asukohta reaalajas ning jagada enda asukohta teistega. Väga hea rakendus võimaldaks teha ka grupijuhid, teised olulised inimesed ja kasvõi enda sõbrad ülejäänud "täppide merest" silmapaistvamaks.
  • Kuvada inimeste asukohti reaalajas ka veebikaardile, et näiteks kodused saaksid (ilma midagi lisaks installeerimata) kaasa elada.
  • Hääl- ja/või tekstisuhtlus grupi vahel.
  • Mõneti omaette kategooriasse kuulub soov, et näiteks Tipikate Rattamatka eelretkel olles oleks võimalik teha geo-märkmeid stiilis "siin oli huvitav kivi", et see info talletataks kuskil tsentraalses andmebaasis, seda näeksid teised grupiliikmed ning see oleks hiljem võimalik mugavalt kuskile mujale keskkonda edasi liigutada.

Rakendused

OruxMaps

Locus Map

Muud rakendused

Siia on koondatud rakendused, mille kohta on seni teadaolev info võimalik edasi anda ühe-kahe lausega.

  • Androzic - arendusest ammu maas olev Android rakendus. Sama tegija toodab nüüd Trekarta/MapTrek nimelist rakendust, mis peaks abistama looduses navigeerimisel.
  • ViewRanger - tundub ka päris paljude võimalustega rakendus, sh võimaldab reaalaja jälgimist (tuleb luua PIN kood ja näha saavad need, kellega seda jagad). Oluliseks puuduseks on see, et toetab (vist) ainult nende enda kaarte (ehk siis häid Eesti kaarte ei saa kasutada), samuti ei ole WMS võimalust.