Offline kaartide alla laadimise kohad

Allikas: Tipikate Rattamatkaklubi teabebaas
Redaktsioon seisuga 15. jaanuar 2019, kell 12:41 kasutajalt Jaanus (arutelu | kaastöö) (→‎Allalaadimise lingid)
Jump to navigation Jump to search

Sissejuhatus

Käesolev artikkel koondab infot selle kohta, kust erinevate rakenduste jaoks offline kaarte alla laadida saab.

Garmin IMG formaadis

Sissejuhatus

Lisaks Garmin'i GPS seadmetele on neid kaarte võimalik vaadata ka Garmin BaseCamp tarkvaraga arvutis ning mõnede nutirakendustega (nt OruxMaps).

Allalaadimise lingid

  • Palju võimalusi pakub näiteks see leht. Seal nimekirjas toodutest tasub eraldi ära mainida http://www.freizeitkarte-osm.de lehe, mis pakub matkajatele sobilikke topokaarte riigi kaupa, sh eraldi ka Eesti jaoks. Olemas on nii Garmini kui OruxMaps formaadid (samas kuna Orux Maps sööb ka Garmini formaati, võib piirduda sellega). Konkreetselt Eesti kaardi allalaadimise lingi leiab siit lehelt.
  • See leht võimaldab laadida alla konkreetselt huvitavat piirkonda või ka ise suurem ala kokku kombineerida. Katsetatud veel ei ole. Pole aru saada, et oleks eraldi mõeldud topokaardile.
  • Miski norrakate leht. Pakuvad Euroopa riikide kaarte Garmini formaadis. Võimalik valida paljude erinevate variatsioonide hulgast. Kaartide tegemisel on aluseks OpenStreetMap andmed.
  • Soome topokaart

Paigaldamise info

Kuna vähegi tänapäevasemad Garmini seadmed toetavad suvaliste nimedega kaardifaile (peaasi, et laiend oleks IMG), siis võib alla laetud failile mingi tähenduslikuma nime anda. Selleks, et kaardi nimi ka menüüdes endale sobivaks muuta, sobib JaVaWa Device Manager nimeline rakendus. Kui BaseCamp tarkvara korral kasutada virtuaalset ketast, siis ongi OpenStreetMap (ja teiste avatud kaartide) paigaldamine ülilihtne: sama IMG fail tuleb lihtsalt kopeerida:

  • Garmin seadmel mälukaardi või sisemälu Garmin nimelisse kausta.
  • BaseCamp'is kasutamiseks virtuaalse ketta Garmin nimelisse kausta.
  • OruxMaps puhul kausta oruxmaps/mapfiles (või kausta, mille kasutaja on ise kaartide hoiustamiseks määranud).

Kaartide ühendamine

Üsna tavapäraseks võib osutuda olukord, kus internetist on võimalik näiteks alla laadida Eesti, Läti ja Leedu kaardid eraldi, kuid mitte soovitud riikide kombinatsioone üheskoos. Kui matk või üritus toimub konkreetses riigis, ei ole see loomulikult ka probleemiks, kuid piirialadel kondamiseks oleks kahtlemata mugavam, kui naaberriikide kaardid üheks tervikuks kokku pandud oleks.

Mõningaid lahendusi Garmin vektorformaadis kaartide ühendamiseks on olemas, kuid hetkeseisuga tundub, et probleeme nendega on omajagu.

Üks võimalus, kuidas kaks (või rohkem) Garmini IMG formaadis kaarti kokku panna, on OSM Combiner. Siiski näitasid esmased katsed, et vähemalt http://www.freizeitkarte-osm.de lehelt alla laetud kaartide kombineerimisel esineb probleeme. Kuigi otseselt andmete kadumist näha ei olnud, siis palju muutus kuvamise viis. OSM Combiner võimaldab uue kaardi loomisel seadistada välja nimega TYP, millele saab valida väärtuse järgmise viie hulgast: none, Mapnik, GRnew, OFM ja OFM_hike. Neist enam-vähem talutava tulemuse andsid kaks viimast, kuid ka nende korral ilmnes näiteks probleem, et kuigi algsed Eesti ja Läti kaardid nägid ühtemoodi välja, siis peale kombineerimist olid nad kujunduselt üsna erinevad.

Kui GPS seadmel (või virtuaalsel GPS seadmel) on korraga olemas nii OpenStreetMap Eesti kaart, Läti kaart kui ka nende kombineeritud kaart, siis annab JaVaWa Device Manager järgmise vea:

Segment codes from <map name>.img exist in other files too.

JaVaWa Device Manager juhend räägib selle kohta nii: This problem cannot be solved. Double segment codes will not pose a direct problem on Windows, but will do on the Mac. Also, putting the affected maps together on the device will certainly cause problems.

Seega hetkel head lahendust kombineeritud kaartide (ehk piirialadel toimetamiseks) ei ole.

OruxMaps formaadis

  • Palju alla laetavaid Eesti kaarte leiab siitsamast.
  • Skaneeritud ja OruxMaps formaati teisendatud Regio paberatlas aastast 2006. Lingi leiab siit lehelt.

Huvipunktid GPX formaadis

  • Kõik Soome laavud saab alla laadida siit. Ülevalt menüüst valida "Lataa (gpx)" ja sealt "Kaikki" (ehk "kõik") või konkreetne piirkond.