Erinevus lehekülje "Rakendused video ja kaardi koos vaatamiseks" redaktsioonide vahel

Allikas: Tipikate Rattamatkaklubi teabebaas
Jump to navigation Jump to search
3. rida: 3. rida:
  
 
== RegistratorViewer ==
 
== RegistratorViewer ==
Kuigi tegemist on tarkvaraga, mida juba mõnda aega pole edasi arendatud, millel on omajagu puuduseid ning mis ei arene edasi ka tulevikus, on tegemist hetkel kõige põhilisema tarkvaraga, mida videokaardistatud materjali vaatamiseks kasutame. Selle tarkvara arendaja hukkus liiklusõnnetuses, tarkvara lähtekoodi ta teadaolevalt avaldanud ei olnud ning tõenäoliselt see kuskilt ka enam välja ei ilmu.
+
Tegemist on autokaamerate pildi ja rajalogide vaatamiseks mõeldud tarkvaraga, mis oma omadustelt sobib hästi ka meie videokaardistamisel kogutud andmete vaatamiseks. Kuigi tegemist on tarkvaraga, mida juba mõnda aega pole edasi arendatud, millel on omajagu puuduseid ning mis ei arene edasi ka tulevikus, on tegemist hetkel kõige põhilisema tarkvaraga, mida videokaardistatud materjali vaatamiseks kasutame. Täpsemalt on seda rakendust kirjeldatud [[RegistratorViewer|siin]].
 
 
Selle tarkvara kohta ei ole olemas ka erilist spetsifikatsiooni, seega talletame tuvastatud asjaolud siin.
 
 
 
Tarkvara suudab (seni teadaolevalt) seostada videopilti ja rajalogi kahel viisil:
 
* MOV failidesse integreeritud rajalogi. Näiteks autokaamera Prestigio 560GPS oma. Sellega seonduvalt mõned täiendavad tähelepanekud:
 
** Suuremate andmemahtude korral (10 tundi videomaterjali ja rohkem) on videofailide avamine väga aeglane. Veel suuremate mahtude korral (mitukümmend tundi) jookseb rakendus kokku. Seega kuigi autokaamera MOV failide avamine selles rakenduses on iseenesest lihtne ja mugav, siis suuremate andmemahtude korral tasub eelistada varianti, kus rajalogi on talletatud eraldi failidena.
 
** Rakendus oskab MOV failidesse integreeritud rajalogi ka GPX formaati eksportida.
 
** GoPro kaamera poolt talletatud MP4 failidest RegistratorViewer rajalogi üles leida ei oska.
 
* Eraldi faili talletatud rajalogi. Tundub, et põhiline viis videofaili ja rajalogi faili seostamiseks on faili nimi - igale videofailile peab vastama samanimeline rajalogi fail (mis erineb ainult faili laiendi poolest). Täiendavad tähelepanekud:
 
** Testitud on, et ''RegistratorViewer'' leiab rajalogi üles nii NMEA kui GPX failidest. Tõenäoliselt on toetatud formaate rohkem. NMEA formaadis talletas rajalogi 2016. aastal kõige esimesel eelretkel kasutatud autokaamera (mille mudel on hetkel teadmata).
 
** Kui rajalogi sisaldab (rakendusele loetaval kujul) nii videofail kui ka on olemas paralleelne eraldi fail, siis kasutab RegistratorViewer videofaili integreeritud infot. Seega kui on soov suurte andmemahtude korral teha nii, et RegistratorViewer tõesti kasutaks eraldi rajafaile, siis tuleb mitte ainult rajalogi videofailist eksportida, vaid see '''algsest videofailist ka kustutada'''.
 
 
 
'''Tundub''', et kui ''registratorviewer'' kasutab videofaile ja nendele vastavaid samanimelisi rajalogisid (GPX, NMEA, ...), siis on sünkroniseerimise loogika järgmine:
 
* Kui videofaili ajaline piir kattub GPS logis olevate ajatemplitega kasvõi osaliselt, siis seotakse info reaalselt filmitud / talletatud kellaaja järgi. Tõenäoliselt kasutab ''registratorviewer'' selleks videofaili sees olevat ''Create date'' välja, aga see tuleks veel üle testida.
 
* Kui videofaili ajaline piir ei kattu GPS logis olevate ajatemplitega (näiteks kui videofaili on hiljem töödeldud), siis eeldatakse ilmselt, et esimene GPS ajatempel vastab esimesele hetkele videos. Kas see ka täpsemalt võttes nii on või on mingeid erisusi, vajab veel uurimist. Samuti vajab uurimist, et milline on täpselt see väli videofailis (''Create date'', faili viimati muudetud kuupäev, ...), mis tuleks peale video töötlemist taastada, et ''registratorviewer'' sellest aru saaks.
 
  
 
== Garmin Virb Edit ==
 
== Garmin Virb Edit ==

Redaktsioon: 26. mai 2018, kell 22:36

Sissejuhatus

Tundub, et kõige olulisem ja keerukam teema, mis videokaardistamist puudutab, on PC poolne tarkvara. Erinevaid lahendusi videopildi ja GPS info kaardil kuvamise jaoks on, aga igaühel neist on omad probleemid.

RegistratorViewer

Tegemist on autokaamerate pildi ja rajalogide vaatamiseks mõeldud tarkvaraga, mis oma omadustelt sobib hästi ka meie videokaardistamisel kogutud andmete vaatamiseks. Kuigi tegemist on tarkvaraga, mida juba mõnda aega pole edasi arendatud, millel on omajagu puuduseid ning mis ei arene edasi ka tulevikus, on tegemist hetkel kõige põhilisema tarkvaraga, mida videokaardistatud materjali vaatamiseks kasutame. Täpsemalt on seda rakendust kirjeldatud siin.

Garmin Virb Edit

Sissejuhatus

Garmin Virb Edit on tarkvara, mis üldiselt mõeldud seiklusvideode monteerimiseks, sh on seal võimalused GPS ja muud liikumise infot video peale kanda. Meid huvitab ta seetõttu, et võimaldab näidata ka Google Maps taustakaardil asukohta ning paralleelselt siis ka videopilti. Video ja GPX failid saab eraldi importida ning neid seejärel ka sünkroniseerida. Küll aga on paljude videofailide importimine ja eraldi sünkroniseerimine mõneti tülikas. Samuti kui importida Full HD video, siis tahab Garmin Virb Edit sellest kohe alustuseks optimiseeritud versiooni teha, mis võtab väga kaua aega. Samuti ilmnes probleem, et kui üksteise järel on imporditud mitu videot, siis video ajajoont kerides on küll võimalik kaardil vastavat asukohta näha, aga vastupidine variant ei tööta eriti hästi. Nimelt kui kaardil punast asukoha täppi liigutada, siis näidatakse ainult kõige esimese video sisu.

Üldiselt on Garmin näidanud ennast kui ettevõtet, keda bugid tarkvaras eriti ei huvita. Seega võib 2018. aasta mai seisuga öelda, et Virb Edit on hetkel tarkvarana pigem varuvariant. Üks eelis siiski, mille nimel võib-olla selle tarkvaraga tegeleda tasub, on 360-kraadise video vaatamine kaardile kantuna. Sellega ei saa hakkama ei RegistratorViewer (ei toeta 360-kraadist videot) ega VLC Player (ei toeta asukohainfot).

  • Üks mõte, mida tulevikus võib-olla proovida tasub: kas rajalogi ja GPS info seostamine säiliks mingil kujul ka peale seda, kui video Virb Edit tarkvarast eksportida? Sel juhul oleks ehk võimalik soovitud klipid üheks kokku lõigata ning rajalogi jätkuvalt sünkroniseerituks jätta.
  • Väidetavalt on võimalik Virb Edit tarkvaraga panna kokku kahepoolne RAW video, mida oskab talletada Virb 360 kaamera. Võiks järgi proovida.

2017. aasta katsed

Selleks, et 2017. aastal GoPro kaameraga kogutud materjali vaadata, siis tegi Jaanus järgmist:

  1. HandBrake tarkvara abil said Full HD (60 kaadrit sekundis) videod konverteeritud 720x480 pikslit (30 kaadrit sekundis) videodeks.
  2. Avidemux tarkvara abil said kõik videod üheks pikaks kokku monteeritud. Eelnevalt sai proovitud selleks tarbeks ka Mp4Joiner tarkvara, aga seal oli video peale 7. tundi vigane (samas monteerimisel ühtegi veateadet ei antud). Ja VLC Player ei suutnud monteerimisel üldse midagi tarka toota, kippus kokku jooksma ja muidu rumalusi tegema.
  3. Sai tehtud GPX fail, mis sisaldab feigitud ajatempleid - nii et kogu video tegevus oleks nagu järjest toimunud.

See viimane oli siinkohal kõige keerulisem osa. Mõned tähelepanekud:

  • Kui GPS ja video mõlemad käima panna, siis algust tuleb korrigeerida ainult GPX esimese punkti osas (võib teha käsitsi) - see on selleks, et sünkida käima panemise hetkede erinevus. Kui on näha, et GPS jookseb pildist ees, siis tuleb esimest GPX ajatemplit nihutada tagasi.
  • Kui GPS logi on ühtne, aga videos on katkestused, siis tuleb nihutada kõiki ajatempleid tagapool olevates GPX failides. Seda saab teha näiteks GPSBabel nimelise utiliidiga. Algul tasub umbmääraselt eelmise video pikkuse järgi paika kruttida, seejärel finetuunimine. Kui on näha, et GPS on videost ees, siis tuleb finetuunimisel nihutada ajatempleid edasi.

Kui video ja GPX fail olid ette valmistatud, siis juhend video vaatamiseks oli järgmine:

  1. Lae alla video (10GB) ja kaasa käiv GPX fail.
  2. Installi endale Garmin Virb Edit ja käivita see.
  3. Vali "Import Clips & Photos" -> "Import Other..." -> vali alla laetud videofail.
  4. Dialoogi pealt valisin mina "Import Only". Ma ei tea, mida teine valik "Copy Clips" juurde annaks või ära võtaks.
  5. Programm teatab "Clips Successfully Imported". Sina valid "OK".
  6. Vali ülevalt paremast servast "Create Video". Seejärel võid nime "My Video" ära muuta või ka muutmata jätta. Vajuta nupule "Create Video".
  7. Üleval servas näed nüüd "Last Import" all seda 8:20:10 pikka videot. Tee sellel parem hiireklõps ja vali "Add to Video". Alternatiivselt võid selle video lihtsalt programmi alla serva "Drag and drop clips blabablaa" kasti lohistada.
  8. Vali vasakult menüüst "Map" ning seejärel vajuta nupul "Import G-Metrix...". Edasi vasakult menüüst "On My Computer" -> "Browse" -> ja vali eelnevalt alla laetud GPX fail.
  9. Nüüd alt äärest nupp "Use this Log". Kui programm sulle ise kohe kaarti ei näita, siis vali vasakust menüüst "Map".
  10. Vajuta video all "Play" ja asu hullama :)

Kirja said pandud ka järgmised probleemid/tähelepanekud:

  • Kui kaardil õiget kohta otsid, siis aeg-ajalt võib tunduda, et programm viskab kaardi kuskile lambi kohta ära. See on tingitud sellest, et kui liigutad hiire programmi alaosasse filmiribale, siis üritab programm kaardi sinna kohta visata. Ehk siis väldi hiirega filmiribale sattumist, kui sa seda spetsiaalselt ei soovi!
  • Vähemalt minul oli aeg-ajalt ka video heliga probleeme - mingi klõbin tuli juurde. Aitab, kui kaardil asukoha punast täpikest natuke liigutada ja uuesti "Play" vajutada.
  • Aeg-ajalt juhtub ka seda, et video mängides ei jookse asukoha punane täpp kaardil kaasa, vaid jääb paigale. Aitab samuti, kui asukohta veidi liigutada ja Play nupuga mängida.
  • Video peale kuvatakse ka kiirust, aga seda ei tasu väga uskuda. See keskmistatakse mingi aja peale ära ja siis ongi nii, et seistes nagu toimuks spidoka järgi liikumine ja sõites ei ole kiirus päris see mis tegelikult. Reaalsed sõidukiirused saavad suuremad spetsialistid otse GPX failist kätte, kus vaja.

Prestigio

Prestigio jagab ka enda tarkvara, aga see on üsna primitiivne. 560GPS kaameraga oli kaasas CD plaat ning sama tarkvara on neil ka veebis olemas, aga vähemalt 14.01.2018 seisuga oli tegemist sama vana (V1.9) versiooniga, mis CD plaadil, seega ei tundu ka seal aktiivset arendust toimuma.

Tundub, et Prestigio tarkvara kasutab taustaks Google Maps kaarti, aga vananenud API tõttu seda reaalselt näidata ei suuda. Samuti ei tundu seal olema võimalust taustakaarti muuta. Esmasel vaatlusel tundub ka, et kui kaarti ei suudeta näidata, siis ei näidata ka GPS logi üldse.

Ei ole ka aru saada, et tarkvara mingilgi moel rada terviklikult käsitleda suudaks - iga faili käsitletakse sõltumatult.

Kokkuvõttes tundub, et Prestigio tarkvara kasutamine ei anna mingit eelist võrreldes suvalise meediapleieriga.

Vk prestigio.jpg

Garmin Dash Cam Player

Teoreetiliselt on olemas video vaade ja kaardi vaade, aga rakenduse funktsionaalsus jääb arusaamatuks - ei ole seal mingit abimenüüd ega tundu ka mujal kasutusjuhendit olema.

  • Tundub, et toetab ainult .MP4 ja .AVI failide avamist. Muid videokonteinereid mitte.
  • Info puudub, mis kujul rajalogi kaardile saaks. Eraldi GPX vms importi välja ei paista. Ilmselt Garmini enda autokaamerast saaks. Võib proovida millalgi, kas Virb seikluskaamerate stiilis kataloogipuust leiaks midagi üles.
  • Kaartidena on menüüs olemas Bing, Baidu (ainult Hiina) ja OpenStreetMap. Neist viimane kaarti ei näita, jääb tühi ekraan. Võib-olla kui rada peale joonistada, läheks suurendus ja asukoht paika.

DashCam Viewer

On olemas tasuta versioon ja tasuline versioon (25$). Esimene neist toetab kuni 5 faili avamist, teine 500. Miks tasulises versioonis ka piiratud on?

  • Kuigi kirjade järgi peaks saama valida nii Google Maps kaarti kui satelliidipilti, siis reaalselt ei paista mingit kohta välja, kus satelliidipildi asemele midagi muud võiks seadistada.
  • Kuigi kirjade järgi peaks olema võimalik rajalogi peal klikkida, et videos õigesse kohta liikuda, siis reaalselt ei teinud see klikkimine mitte midagi. Võib-olla eeldab mingite muude nüanssidega GPX faili?
  • Sama nimega GPX ja MOV/MP4 failid avab ilusti, seostab ära ja kaardil täpp ka liigub vastavalt video edenemisele.