Tipikate Rattamatk 2018 - OSALUSTASU KKK

Allikas: Tipikate Rattamatkaklubi teabebaas
Redaktsioon seisuga 14. märts 2018, kell 19:58 kasutajalt Jaanus (arutelu | kaastöö) (Miks on Tipikate Rattamatka osavõtutasu nii kallis?)
(erin) ←Vanem redaktsioon | Viimane redaktsiooni (erin) | Uuem redaktsioon→ (erin)
Jump to navigation Jump to search

Sissejuhatus

Kuna inimesed on aastate jooksul tundnud huvi Tipikate Rattamatka osavõtutasude kujunemise kohta, siis on siia lehele kokku koondatud enamlevinud küsimused ning vastused neile.

Küsimused ja vastused

Miks on Tipikate Rattamatka osavõtutasu nii kallis?

Sellise küsimuseni võivad inimesed jõuda peamiselt kahel põhjusel: kas ei ole teadvustatud kõiki neid hüvesid, mida osavõtutasu endas sisaldab või siis ei ole inimene kursis kaupade ja teenuste hindadega, mida ühe kvaliteetse ürituse korraldus nõuab.

Tipikate Rattamatka projekt ei alga mitte sellest hetkest, mil osalised matkale kohale tulevad, vaid umbes 9 kuud enne seda. Korralduse käigus külastame matka piirkonda eelnevalt neljal-viiel korral, veetes kohapeal üritust ette valmistades kokku 8-9 päeva. Mõistagi kaasnevad juba nende eelretkedega ka kulud - transport, majutus ja eelretkel tööd tegevate vabatahtlike toitlustus.

Matkal osalejate jaoks sisaldab meie osavõtutasu kuute korralikku toidukorda, lisaks veel väiksemat snäkipausi pühapäeval. Õhtu- ja hommikusöögid toimuvad meil kõik "söö palju tahad" põhimõttel ning enamikel juhtudel oleme sama põhimõtet saanud rakendada ka reedesel ja laupäevasel lõunasöögil. Meie eesmärgiks on pakkuda kvaliteetset toitu, mis muuhulgas tähendab, et reedesel grilliõhtul pakume ehtsat liha ja toorvorste, hommikusöökidel ei pea osalejad leppima odava vorstiga, vaid menüüs on korralik sink jne. Meie ööbimispaikadeks on enamasti kaunid turismitalud, kus oleme osavõtutasu sisse kuuluvana saanud pakkuda ka saunavõimalusi ja muud meelelahutust. Meie õhtuste ürituste ettevalmistus tähendab muuhulgas ka kulutusi tehnikarendile ja muude abivahendite hankimisele ning loomulikult on palju kulusid seotud meie saatekaubikute ja saatemaasturi tegevusega (autorent, kütus, ...).

Tipikate Rattamatkasid iseloomustab huvitav, kaasahaarav ja tihe kultuuriprogramm, mis mõistagi toob kaasa kulutusi giidide ja kohaliku elu tutvustajate tasudeks ja meeneteks, samuti vaatamisväärsuste sissepääsutasudeks. Lisaks nähtavale programmile tähendab Tipikate Rattamatka korraldus meie jaoks, et mõelda tuleb ka paljudele varjatud nüanssidele - kuidas tagada valmisolek probleemide lahendamiseks, kuidas tagada, et üritus kulgeks oma etteplaneeritud rööbastes jne. Kõik see põhineb meie pikaajalisel kogemusel, kuid vajab elluviimiseks igal aastal ka raha - seda nii jooksvate kulumaterjalide kui pikemaajaliste arendustegevuste tarbeks. Kes soovib tutvuda meie plaanidega, mis seotud saatemeeskondade kasutada oleva varustusega, saab seda teha siin.

Kasutame oma matkadel praktikaid, mis ürituse osalejate jaoks märkamatult mugavamaks ja mõnusamaks muudavad - meie eesmärgiks on lahendada ära võimalikult palju olmemuresid ning tagada, et inimesed saaksid võimalikult suure osa üritusest keskenduda programmi nautimisele. Üks näide paljudest taolistest praktikatest, mis osalejaid märkamatult õigele teele suunab, on saateautost tasuta mineraalvee jagamine. Kui matkaline alati kättesaadava mineraalvee abil oma kaotatud vedeliku- ja soolavarusid taastab, on matk tema jaoks parema enesetunde tõttu ka lihtsalt nauditavam :)

Usume, et oleme oma matkaga kaasnevaid kulusid planeerinud parimal võimalikul moel, oleme saanud üritusele väga palju väga positiivset tagasisidet ning loodetavasti kohtume edaspidistel matkadel ka sinuga :)

PS: Kahtlemata on meil alati oodatud ka uued inimesed ürituse korraldusse oma panust andma. Kui ühelt poolt võimaldab kaasa aitamine osavõtutasu enda jaoks soodsamaks saada, siis teisalt on "asjas sees olemine" kindlasti ka heaks kogemuseks. Ja loomulikult ei saa välistada, et just sinu panustamine selle ürituse täiesti uutesse kõrgustesse viib ;) Kui soovid Tipikate Rattamatka korralduses kaasa lüüa, siis palun anna endast teada aadressil info [ät] rattamatkaklubi.ee

Kuidas saab Tipikate Rattamatka osavõtutasu olla nii soodne?

Jah, viimastel aastatel oleme pidanud ka sellisele küsimusele vastama :) Eks on ju teada, et nii mõnegi ühepäevase (rahvaspordi)ürituse osavõtutasu võib meie matkaga üsna samasse suurusjärku minna, samas kui meie puhul sisaldab see kolme pikka ja organiseeritud päeva, kahte õhtust üritust ja ööbimist ning üldjoontes pea kõike eluks vajalikku. Võime kinnitada, et tegemist ei ole pettusega, vaid kõik mis kirjas, kõik nii toimubki :)

Meie ürituse osavõtutasu aitab taskukohasena hoida peamiselt asjaolu, et oma vabatahtlikest tiimiga teeme ja korraldame pea kõik asjad ise ära. Palkasid me ei maksa ja valmis teenuseid tellime üsna vähe, enamik kulusid on seotud ürituseks vajaminevate kaupade ostuga. Tipikate Rattamatka korraldusse annab oma panuse pea 40 vabatahtlikku, seejuures panustatakse ühtekokku umbes 2500 vabatahtlikku tundi. Esimene Tipikate Rattamatk toimus juba 2001. aastal ning seejärel aasta-aastalt arenedes oleme praeguseks koondanud oma tuumikusse inimesed, kel üheskoos on olemas profesionaalne taust pea kõigil aladel, mida ühe kvaliteetse väliürituse korraldamisel soovida võiks. Ka projekti eestvedamine Tipikate Rattamatkaklubi juhatuse poolt toimub vabatahtliku panuse läbi, projektijuht isiklikult peab koos kõigi eel- ja järeltegevustega olema valmis aasta jooksul panustama umbes 500 vabatahtlikku tundi.

Mõni inimene kogub hobikorras marke, mõni putitab garaažis vana autot, meie ühiseks kireks on aga korraldada igal aastal üks selline üritus, mis väga pikaks ajaks meelde jääb :)

Lisaks eelnevale näeme igal aastal palju vaeva, et leida üritusele ka sponsoreid - ainult osavõtutasude baasilt me kõiki kulusid kinni maksta ei suuda. Tipikate Rattamatkade suurim sponsor läbi aastate on olnud Tallinna Tehnikaülikool.

Miks on soodsam osavõtutasu ette nähtud ainult TTÜ bakalaureuse- ja magistriastme tudengitele? Olen TTÜ doktorant/vilistlane/töötaja/hingelt tipikas, kas saaksin ka soodushinnaga matkale?

Kui Tipikate Rattamatkaklubi 2001. aastal oma tegevust alustas, oli tegemist üsna lihtsate tudengiüritustega. Aasta-aastalt on meie korraldus muutunud põhjalikumaks ning üritused ise kvaliteetmatkadeks. Paraku on sellega seotud aga ka kulude kasv ning kokkuvõttes on ürituste osavõtutasud muutunud selliseks, mis hetkel õppivate tudengite jaoks enam taskukohane ei ole. Võttes arvesse, et järelkasv nooremate tudengite arvelt on meie jaoks oluline, samuti et meie suurim toetaja on läbi aastate olnud Tallinna Tehnikaülikool, olemegi välja tulnud meetmega, mis võimaldab TTÜ tudengitel lihtsamini meie üritustega liituda.

Kokkuvõtlikult ei ole meil kahjuks võimalik teha soodustusi suuremale sihtgrupile kui TTÜ bakalaureuse- ja magistritudengid, sest see tähendaks puudujääki meie eelarves ning vajadust osavõtutasusid üldisemalt tõsta. Nagu eespool juba lahti seletatud, siis kõiki saadavaid hüvesid arvestades on ka osavõtu täishind siiski väga soodne diil :)

Miks osavõtutasu 2018. aastal kallim on kui 2017. aastal?

Meie osavõtutasu on olnud järk-järgult kasvav juba päris palju aastaid ning kindlasti on veel palju asju, mille osas suudaksime üritust veel vingemaks teha, kui meil oleks selleks rohkem raha. Teisalt hüppeliselt me loomikulult oma tasusid tõsta ei saa, sest pole teada, kuidas osalejad sellega kaasa tuleksid. Seega tuleb meil igal aastal teha kompromiss ning valida mingid kindlad tegevused, mille võrra üritust vingemaks ja uhkemaks teha saame.

Kui vaadata mineviku ja tuleviku üritusi, võib kindlasti öelda, et 2018. aasta matk saab olema hoopis midagi muud kui ta oli 2015. aastal, 2015. aasta matk oli hoopis midagi muud kui ta oli 2012. aastal ning see omakorda oli kahtlemata oluline arenguhüpe võrreldes 2009. aasta üritusega. Meie kasvanud kulud võib eelkõige võtta kokku nii:

  • Rohkem eelretkesid, suurem eeltöö, kvaliteetsem ja sisutihedam programm.
  • Rohkem saatemeeskondi, rohkem vabatahtlikke taustatööd tegemas, parem valmisolek ootamatustega hakkama saamiseks ning kokkuvõttes ürituse parem tehniline teenindus ja sujumine.
  • Rohkem raha ööbimiskohtadele, seal kasutatava inventari rendiks ja lisateenuste tellimiseks - et pakkuda nii osalejatele paremaid elamusi kui korraldajatele paremaid töötingimusi.
  • Rohkem osavõtutasu sisse kuuluvaid hüvesid.

Miks maksab transport matkale ja sealt tagasi nii palju? Ma olen bussiga sõitnud küll ja tean, et kilomeetri hind ei tohiks nii kallis olla?

Enamasti unustavad sellist küsimust küsivad inimesed ära, et rattamatkajate transport ei tähenda mitte ainult bussi tellimist, vaid lisaks tuleb tellida ka veoauto jalgrataste transpordiks. Kaks sõidukit tähendavad aga seda, et maksta on vaja kaks arvet. Kui võrrelda transporditasu matka põhitasuga, siis esmapilgul võib küll tunduda kummaline, et edasi-tagasi transport moodustab märgatava osa kogukulust, kuid selle põhjus on tegelikult lihtne: kui ürituse enda puhul teeme me pea kogu korralduse oma vabatahtlike meeskonnaga ära, siis bussi ja veoauto osas meil võimekus puudub ning seetõttu peame need tellima vastavaid teenuseid osutavatelt ettevõtetelt. Samuti ei suuda me tagada, et nii veoauto kui buss täpselt täis oleksid, vaid peame arvestama mõningase ebaefektiivsusega.

Eelnevale vaatamata eelistavad siiski rohkem kui pooled matkalised kasutada meie ühist transporti, seega näeme, et ühise transpordi organiseerimine on vajalik. Kahtlemata on see väga mugav viis matkaga liitumiseks, samuti võimaldab juba teel olles üritusse sisse elada ning koos teiste retkelistega ootusärevust üles kruvida :)

Miks osavõtutasu varem makstes soodsam on ja ürituse lähenedes kallimaks muutub?

Tipikate Rattamatka korralduse üheks eesmärgiks on võimaldada kõigil soovijatel üritusest osa võtta. Samas kuna osalejate arv aastati veidi kõigub, siis peame korraldusperioodil tegema pidevaid hinnanguid ja otsuseid, kui palju mingit kaupa on vaja hankida, kui paljudele teenuseid tellida ning mõnel juhul ka otsustama, kas ühe või teise koha külastamine taolise grupiga üldse võimalik on. Varem maksnud inimesed võimaldavad meil tagada, et oma hinnangutes liigseid üle- ega alapakkumisi ei tee ning et matkal kõik sujuks. Samuti aitab varem maksnute raha meil tasuda arveid, mis ürituseni oodata ei kannata. Tegemist on meetmega, mis on läbi aastate ennast väga hästi õigustanud ning sellise poliitikaga kavatseme kindlasti ka jätkata.

Kas saan erikokkuleppe osavõtutasu osas, kui ma ei soovi kasutada mõnda nimekirjas olevat hüve?

Üldjoontes on meie pakett kasutamiseks ikkagi "võta või jäta" meetodil. Nagu eespool juba kirjeldatud, siis toetub kogu Tipikate Rattamatka korraldus vabatahtlike panusele ning me ei soovi teha oma elu keerulisemaks sellega, et liigselt erikokkuleppeid sõlmima ning nende kohapealset täitmist jälgima peaksime hakkama. Kindlasti on siinkohal ka mõningaid erandeid - kui ikka inimene kirjutab, et saab osaleda ainult ühel päeval, aga soov see-eest on suur, siis kindlasti on mingi kokkulepe võimalik.

Hoopis teistsugune lähenemine on meil aga nendele inimestele, kes meie matka korraldusse oma panuse annavad - nende puhul on kahtlemata võimalik mingid hüved osavõtutasust välja arvata näiteks seetõttu, et inimene matkaga hiljem liitub, varem lahkub, ühe öö eemal on vms.

Mu sõber osaleb ürituse korralduses. Kas saan osavõtutasust soodustust? Kas saan liituda viimasel hetkel, aga maksta algset soodsamat hinda? Kas saan loobumise korral kogu raha tagasi?

Üldine vastus on ei. Umbes kolmandik Tipikate Rattamatka osalejatest on ise mingit pidi korraldusega seotud (kas siis ettevalmistamise või mõne kohapealse ülesande täitmisega) ning kui lisada siia erinevad sõprussidemed, siis tähendaks see erikohtlemise vajadust võib-olla 75-le protsendile osalejatest. Tipikate Rattamatka osavõtutasud ja muud sellega kaasnevad meetmed täidavad siiski kõik ühte eesmärki - maksta kinni üritusega seotud kulud. Just korraldajate sõbrad peaksid olema need, kes kõige rohkem korraldajate pingutusi näevad ning peaksid oskama seda hinnata.

Taaskord on hoopis teine jutt neile, kes ise oma arvestatava panuse ürituse kordaminekusse annavad - neile on ette nähtud soodustused matka osavõtutasust, võimalus mingeid valikuid teha ja nende eest maksta hiljem kui ametlikud tärminid ette näevad, saada mõjuva põhjuse ilmnemisel kogu ürituse eest tasutud summa tagasi.