Nutiseadmete USB laadimine

Allikas: Tipikate Rattamatkaklubi teabebaas
Jump to navigation Jump to search

Sissejuhatus

Käesoleva artikli aluseks on järgmine probleemipüstitus:

  • Tänapäevased nutiseadmed (telefonid, tahvelarvutid) tahavad laadimiseks üsna palju voolu, eriti kui on soovi seadet samal ajal navigeerimiseks või muuks energiamahukaks tegevuseks kasutada. Seega ei sobi laadimiseks päris iga kaabel ega iga adapter.
  • Kui nutiseadmeid kasutatakse autos, väikebussis või kaubikus, siis on tihti vajalik vedada USB laadimiskaabel nii esikaasil olevate seadmeteni kui ka autos/väikebussis erinevate istekohtade juurde. See tähendab, et vajadus näiteks 3 meetriste USB kaablite vastu on üsna ilmne.

Data liinide lühistamine

Üks oluline komponent, mis annab mitmetele nutiseadmetele teada, kas tohib tarbida laadimiseks rohkem kui 500 mA voolu, on D+ ja D- liinide lühistamine. See võib toimuda nii kaablis kui adapteris.

Senised katsed:

  • Kaablitest on selgunud, et "Charge only" kaabel on kõige lühem valge kaabel. Sealt andmed läbi ei liigu, samas on D+ ja D- seadme poolelt lühistatud.
  • Eraldi toiteadapteritel (Asus, CAT, Samsung) on andmeliinid lühistatud.
  • Kuuesel display-ga multilaadijal ei ole.
  • Rattamatkaklubi 6-sel laadijal otseselt lühistatud ei ole, aga seal tundub mingi suurem tarkus taga olevat, mis Samsungi tahvlit rahuldab. Kui kasutada päris lühikest kaablit, õnnestub ka 1,6A välja pigistada, pikemate kaablite puhul 1,4A kanti. Tühjalt on pinge 5,25V, koormuse all 5,14-5,18V. See on ka põhjus, miks pikema kaabliga Samsungi laadimisvool veidi väheneb. Väljundid on sõltumatud, st koormus ühe peal teisi ei mõjuta.
  • USB testritel liinid lühistatud ei ole, seega sõltub kaablist ja adapterist. On selgunud, et kui valge tester ühendada 6-se display-ga multilaadija taha, siis on eriti kehv seis.

Katsed

  • Kõige parem on Samsungi adapter. See tõstab pinge ligi 5,5 voldi peale ja isegi 3-meetri pikkuse UGreen kaabliga laeb tahvlit 1,6 ampriga.

Suvalised märksõnad

  • Üks teemaarendus asub siin. Sealt tuleb välja, et lisaks lihtsalt kõrgele pingele laadijas ja jämedale/lühikesele kaablile võib probleemi lahendus peituda USB data liinides. Et seade saaks aru, et tegemist pole arvuti USB pordiga, vaid toiteallikaga, kust ta võib võtta nii palju kui tahab, on paljude seadmete korral vajalik D+ ja D- kokku ühendada. Samsung tahvlite korral aga takistitega pingejagur tekitada.