Kaamera GoPro Hero 3+ Black

Allikas: Tipikate Rattamatkaklubi teabebaas
Jump to navigation Jump to search

Sissejuhatus

Tegemist on seikluskaameraga, mida kasutame Tipikate Rattamatk 2018 kolmandal eelretkel videokaardistamiseks. Suurimaks erinevuseks võrreldes varasemate kaameratega on see, et antud kaameral ei ole endal GPSi olemas, mistõttu tuleb see eraldi seadmega talletada. Lisaks kerkivad üles küsimused ka kaamera kellaaja sünkroniseerimisel.

Lähtume esmastel katsetel sellest, et proovime nii kaamera kella õigeks panna kui ka filmime iga päeva alguses (või muul sobival ajal) täpset kella, mis võimaldaks rajalogi ja videopildi hilisemat sünkroniseerimist.

Esmastel katsetel sai kellaaja sünkroniseerimiseks kasutatud Android rakendust "Big digital clock".

Kaamera juhend asub siin.

Mälukaart

Dokumentatsiooni järgi toetab 4GB, 8GB, 16GB, 32GB ja 64GB mälukaarte. Aivarilt saadud eelinfo baasilt on 32GB ja 64GB kaarte kasutatud ja igati toimivad olnud. Testimisel selgus, et toimivad nii FAT32 kui exFat failisüsteemid.

Jaanuse esmased katsed näitasid, et kaamera võttis omaks üsna erinavaid mälukaarte. Eelretkel filmimise käigus selgus samas, et Jaanuse Kingston 32GB (UHS klass 1) mälukaardiga ilmnes üsna tihti probleem, et kaamera küll hakkas filmima, aga filmimine katkes üsna ruttu ning tulemuseks on tühi videofail kaardil. Mõnikord katkes filmimine juba esimese paari sekundi jooksul, mõnikord läks veidi rohkem (täpne aeg teadmata). Samas tundus, et kui juba pikemalt filmima jäi, siis ka jäi ning enam ära ei katkenud. Ühel testil katkesid järjest ja kohe ära kõik start/stop katsed, normaalne olukord taastus alles peale kaamera välja ja taaskord sisse lülitamist.

Tundub, et Aivari SanDisk 32 GB (UHS klass 1) mälukaart toimib ilusti.

Märkmed

 • Laadimiseks kasutab miniUSB kaablit. Samas on pesa kuidagi väga lõtv, kaabel ei püsi sees (sai proovitud erinevaid). Kõige paremini püsib sees GoPro enda kaasas olev kaabel, aga seegi on kergelt lõtv.
 • Senised katsed on näidanud, et USB kaudu andmevahetus ei toimi. Aivarilt saadud info kinnitas seda. Seega andmevahetuseks tuleb mälukaart välja võtta ja otse arvutisse panna.
 • Kaameral asendi andurit ei ole. Menüüst on võimalik valida, kas kaamera on õigetpidi või tagurpidi. Reaalselt eelretkedel filmimisel on lihtsam seadistust mitte näppida ning videod hiljem manuaalselt üle vaadata ning tagurpidised videod õigeks keerata.
 • Andmemahu mõttes näitab 16GB kaardiga 1:39 salvestusaega, 32GB kaardiga 3:18, 64 GB Samsung kaardiga 6:46, 64 GB Kingston kaardiga 6:33 (HD video 1080p, täpsemalt vaja üle vaadata).
 • Kaamera ei lae filmimise ajal! Kui USB toide külge ühendada, siis lülitub kaamera välja. Selle saab uuesti sisse lülitada ja ka filmimist alustada, aga filmimise ajal enam akut ei laeta, ainult toidetakse. Voolutarve laadimisel on ~0,9A (kui kaamera on välja lülitatud), ~1A (kui kaamera on sisse lülitatud) ning ~0,45A, kui toimub filmimine. Kohe kui filmimine lõpeb, taastub laadimine automaatselt.
 • Lähtudes sellest, et USB pistik on üsna lõtv (ehk võib tekkida halva ühenduse probleeme) ning et elektri ühendamine lülitab kaamera välja, siis on pikaaegne kasutamine välistoite abil üsna probleemne - iga kord, kui ühendus katkeb või väline toide muul juhul välja/sisse tsükli teeb, lülitub kaamera välja ning tuleks ise uuesti sisse lülitada.
 • Kui kasutada seadistust 1080p, 25fps, wide, siis tükeldab kaamera video 26:03 tagant, faili suurus ~3,66 GB. See siis proovitud FAT32 failisüsteemiga. Võib proovida mingi hetk ka, kas 64GB ja/või exFat failisüsteemiga juhtuks sama.
 • Test näitas, et aku pidas järjest filmides vastu 1:51:26.
 • Kaamera kirjutab EXIF infosse video alguse aja ja faili viimati muudetud kuupäevaks lõpu aja. Kui lahutada viimati muudetud ajast EXIF info Create Date, siis saab video pikkuse. See klapib tegeliku video pikkusega ±1,5 sekundi osas. Kuna antud kaameral niikuinii kella automaatselt ei sünkroniseerita ning tõenäoliselt ei saa kella väga täpselt õigeks, siis tuleks sünkroniseerimiseks kasutada õige kella filmimist. Taolise lahenduse juures võib lihtsuse huvides lugeda video alguse aja võrdluseks lihtsalt EXIF infost (st ilmselt ei annaks palju juurde, kui üritaks aru saada, kas video tegemise aeg oleks täpsemalt tuvastatav Create Date või viimati muudetud kellaaja alusel).
 • Kaamera juhendis on öeldud, et kui aku liiga kauaks eemaldada, siis unustab kaamera kella ära. Selgus aga, et kuigi lühema akuvahetuse korral kell päris ära ei ununenud, siis edasi ta akuvahetuse ajal ka ilmselt ei liikunud. Seega peale akuvahetust tasub kindlasti uuesti täpset kella filmida.
 • Ei ole teada, millest see asi tulenes, aga ühel juhul oli aku iseenesest tühjenenud (ning kiireks filmimise alustamiseks tuli ära vahetada). Ei ole päris välistatud, et kaamera lihtsalt sisse ununes või kotis nupp vajutatud sai (kuigi see nõuab pikemat vajutust ning nupp liiga kergelt ka ei käi), aga võib-olla oli ka mingi anomaalia. Igal juhul igaks juhuks tasub filmimisel varu aku, laadimisvõimalus ja/või akupank alati käepärast hoida.
 • Tasub mainida, et GoPro veekindel korpus teeb kaamera ka peaaegu helikindlaks! Kui on soov saada peale ka heli, siis tuleb kasutada Skeleton tüüpi korpust, mis ei ole aga jälle veekindel.