Koolitus aprill 2018

Allikas: Tipikate Rattamatkaklubi teabebaas

Sissejuhatus

Kasutame Tipikate Rattamatkaklubiga mitmeid digilahendusi, mis puudutavad retkede radade eelplaneerimist, kohapealset looduses navigeerimist ja andmete hilisemat töötlemist. Et selleteemalist infot koondada ja jagada, sai 2017. aasta aprillis loodud organisatsioonisisene Digitaalse Rajaplaneerimise Kompetentsigrupp, mida ühendab meililist drp [ät] rattamatkaklubi.ee ja mille teemasid koondab käesoleva teabebaasi vastav kategooria. Samuti korraldame aeg-ajalt koolitusi, et kogutud infot edasi anda ning üht-teist üheskoos praktiliselt läbi teha.

11. aprillil 2018 algusega kell 18:00 toimub Tipikate Rattamatkaklubi koolitus digitaalse rajaplaneerimise vallast. Koolituse teemad on valitud selliselt, et neist võiks olla maksimaalselt kasu inimestele, kes osalevad sel aastal Tipikate Rattamatk 2018 korralduses. Käsitletavatest teemadest on siiski kindlasti abi ka kõigile teistele looduses liikujatele, kes soovivad oma retkede planeerimisel või talletamisel kasutada digitaalseid abivahendeid.

Koolitus toimub kas TTÜ ruumides või kõrval asuvas Mustamäe Tehnopolis. Koolituse täpse asukoha avaldame paar päeva enne koolitust meie DRP meililistis ja inimestele, kes on personaalselt näidanud üles oma huvi koolituse vastu. Huvi saab Jaanusele üles näidata kuni koolituse toimumiseni (jaanus [ät] rattamatkaklubi.ee). Kui soovid liituda meie DRP meililistiga, siis anna sellest samuti Jaanusele teada.

Koolituse programm

NB! Allpool on ära toodud ka lingid, mis käsitletavaid teemasid iseloomustavad. Palun arvesta siiski, et need ei ole üks-ühele vastavused, mida koolitusel räägime! Kogu materjali me koolitusel läbi võtta ei jõua, teisalt on koolitusel oluline fookus ka praktilisel tegevusel.

 • 18:00 Sissejuhatus, arvutite-telefonidega kohmitsemine.
 • 18:10 Üldised mõisted: tarkvara, riistvara, taustakaardid, andmekihid.
 • 18:30 Garmin BaseCamp: taustakaardid, andmete organiseerimine, marsruudi joonistamine, andmete import ja eksport.
 • 19:55 Paus.
 • 20:10 Huvipunktide kogumine tiimis. Käsitleme põhilisi teemasid kahe erineva keskkonna näol (uMap ja FacilMap), et tekiks võrdluspilt, millised funktsioonid ühes või teises olukorras kasuks võiks tulla.
 • 20:35 OruxMaps: taustakaardid, marsruutide ja huvipunktide kuvamine, rajalogi talletamine ja eksport.
 • 21:30 Videokaardistamine. Antud teema puhul sel koolitusel väga sügavuti ei lähe, pigem anname näidete baasilt üldpildi, et miks ja kuidas.
 • 22:00 LÕPP.

Ettevalmistus

Koolitusest osavõtuks ei ole vaja erilisi eelteadmisi valdkonnast, küll aga tuleb kindlasti kasuks üldine huvi nutilahenduste vastu.

Koolitusesest on kõige rohkem kasu, kui saad kaasa võtta isikliku Windows arvuti ja Android telefoni või tahvelarvuti, samuti USB kaabli nende omavaheliseks ühendamiseks. Koolitusest on siiski kasu ka juhul, kui sul ühte või teist ei ole - sel juhul on sul võimalik toimuvat jälgida suurelt ekraanilt ja praktilise poole pealt grupeeruda mõne arvutiomanikuga.

Android seadmete puhul oleks eeliseks, kui sul oleks seal mingi arv gigabaite vaba ruumi - olgu siis sisemises mälus või microSD kaardil. See võimaldaks sul paigaldada ja proovida ka OruxMaps formaadis taustakaarte, mis muidu kättesaamatuks jääksid. Orientiir vaba ruumi osas võiks olla järgnev:

 • 200 MB vaba ruumi: esmase tunde offline kaardi paigaldamisest saab kätte.
 • 2 GB vaba ruumi: saab kasutada juba ka ühte või teist Maa-ametist pärit raster-topokaarti.
 • 10 GB vaba ruumi: saab kasutada terve Eesti 1:10 000 raster-topokaarti või mitut väiksemat kaarti.
 • 20 GB vaba ruumi: võib ennast üsna vabalt tunda.
 • 32 GB vaba ruumi: saab kõik kellad-viled proovimiseks ühekorraga peale lasta.

Pane tähele, et nimetatud vabast ruumist on sul kasu juhul, kui see paikneb kas telefoni sisemises mälus või microSD kaardil, mitte aga ei ole arvestatud kahepeale kokku.

Koolitaja

Koolituse viib läbi Tipikate Rattamatkaklubi juhatuse liige Jaanus Sepp, kes on viimastel aastatel vedanud Tipikate Rattamatkaklubi innovatsiooni digitaalsete abivahendite kasutamise osas. Jaanuse loodud on käesolev Tipikate Rattamatkaklubi teabebaas, sh selle digitaalse rajaplaneerimise sektsioon. Jaanus on arendanud välja tarkvara, mis võimaldab WMS teenusest kaarte alla laadida ja neid OruxMaps formaati teisendada, samuti teha kaardiandmetega palju muid operatsioone.

Aasta tagasi toimus Jaanuse eestvedamisel esimene taoline koolitus ning kuigi seekordne koolitus on eelnevaga mõneti sarnane, on osad teemad välja vahetatud, osad teemad edasi arenenud ja üldiselt kogemusi juures.

Teisalt ei tasu koolitust võtta selliselt, et Jaanus ainsat ja õiget tõde räägib - pigem peaks koolitus olema ka tõukeks, et asju tiimis arutada ning teadmisi ühiselt edasi arendada.

Osavõtutasu

 • Inimeste jaoks, kes kuuluvad Tipikate Rattamatkaklubi uudiskirja või Digitaalse Rajaplaneerimise meililisti (drp [ät] rattamatkaklubi.ee) on koolitus tasuta.
 • Teistel on võimalus peale koolitust teha vabalt valitud suuruses annetus meie kontole EE501010220085505015 (saaja nimi on Tipikate Rattamatkaklubi; arve asub SEB pangas). Vastavalt sellele, kui kasulik koolitus sulle tundus :)
 • Koolitus kestab 4h, seega võid soovi korral mõned snäkid kaasa võtta, olgu siis isiklikuks tarbimiseks või ka teistega jagamiseks.