Kaamera Garmin Virb 360

Allikas: Tipikate Rattamatkaklubi teabebaas
Jump to navigation Jump to search

Sissejuhatus

Garmin Virb 360 on seikluskaamera, mis meid huvitab peamiselt videokaardistamise mõttes. Kaameral on olemas sisseehitatud GPS, asukohainfo talletatakse paralleelselt videoga ning seda on võimalik hiljem Garmin Virb Edit tarkvaraga vaadata.

Hetkel on siin lehel märkmed, mis said kirja pandud esmasel testperioodil (25. aprillist kuni 30. aprillini 2018) ning sellele järgneva andmete analüüsimise käigus. Tegemist on Garmin Virb X kaamera järel teise Garmini kaameraga, mida selleks otstarbeks proovisime. Konkreetselt Virb 360 kaamera peamiseks omaduseks on 360-kraadise vaate talletamine.

Garmin Virb 360 kasutusjuhend on üleval siin.

Mälukaart

Kuna kaamera vajab dokumentatsiooni järgi U3 kiirusklassi SDXC kaarti, siis siinkohal liiga palju erinevaid teste teha polegi mõtet. Kaamera rendiga oli kaasas SanDisk Extreme 64 GB U3 kiirusklassi kaart, ise kasutasime testimisel Samsung 128 GB U3 kiirusklassi kaarti. Kaamera toetab exFat failisüsteemi.

Video ja rajalogi talletamine

Garmin Virb 360 kaamera talletab video MP4 formaadis ning eraldi kausta lähevad .FIT failid koos rajalogi ja muu sensori infoga. Sellest, kuidas neid faile omavahel korrektselt seostada ja töödelda, räägib see artikkel.

Paljud muud omadused, kuidas kaamera poolt loodud MP4 ja FIT failid omavahel suhestuvad, on sarnased Garmin Virb X kaamerale. Need said dokumenteeritud siin. Sarnaselt Virb X kaamerale ei ole neist teadmistest aga suuremat abi - video alguse ja lõpu ajatempleid neist täpselt ja usaldusväärselt kätte ei saa. Seega on nii või teisiti pigem vajalik võtta ette see keerukam protseduur, mille link ülal juba ära toodud sai.

Ühe erisusena võrreldes Virb X kaameraga võib siiski välja tuua, et Virb 360 kaamera poolt loodud videos EXIF infos olev Create Date väli ei ole ligilähedane filmimise algushetkele, vaid on sellest ~26 sekundit hilisem. Ja seda isegi lühikeste videode korral, mis tähendab, et see ajatempel ei pruugi üldse video ajalistesse piiridesse jääda. FIT faili kõige esimene andmerida pärineb aga tavaliselt ajast, mis on sellest Create Date väljast ~30 sekundit varasem (ehk ~4 sekundit enne video algust) ning tüüpiliselt veel ilma asukohainfota. Tasub mainida, et kui on soov GPSBabel abil FIT failist ka need varajased ilma asukohainfota andmeread kätte saada, siis tuleks sisendformaat spetsifitseerida kui "-i garmin_fit,allpoints".

Kokkuvõttes kui on soov hinnata video algushetke umbkaudselt, võib seda teha kahel viisil:

 • Lahutada EXIF info Create Date ajatemplist 26 sekundit.
 • Lahutada faili Last modified ajatemplist video pikkus. See meetod on kindlasti eelistatud variant, sest ühildub ka Virb X kaameraga ning on üldiselt tõenäolisem, et on ka laiemas perspektiivis umbkaudselt kasutatav.

Märkmed

 • Erinevalt Garmin Virb X kaamerast kasutatakse Virb 360 kaameral tavalist MicroUSB pesa, mis asub luugi taga. Seega ei ole kaamera laadimisel veekindel.
 • Erinevalt Garmin Virb X kaamerast, mida sai kasutamise ajal ka laadida, Virb 360 kaamera korral seda teha ei saa. See tähendab, et kui kasutaja soovib filmida nii, et USB juhe on küljes, siis küll toidetakse kaamerat väliselt, aga akut ei laeta. Ebamugavamaks teeb selle asjaolu, et kaamera käitumine USB juhtme ühendamise korral tuleb valida seadetest (System -> External power) ning tundub, et laadimise ja filmimise režiime kuidagi mugavalt vahetada ei saa. Lisaks - kui kaamera on seadistatud laadimise režiimi peale (menüüvalik Charge mode), ei toimi ka USB Mass Storage režiim. Et seda lubada, tuleb eelpool nimetatud menüüst valida Power On režiim. Seega võib mõnes olukorras osutuda mugavamaks mälukaardi välja võtmine ja arvutisse pistmine kui seadistuste pidev muutmine.
 • Põhjus, miks kaamerat kasutamise ajal laadida ei saa, jääb mõneti arusaamatuks - ruumi voolutarbe suurendamiseks võiks ju tegelikult olla. Üks hüpotees on, et võib-olla kuumeneks kaamera liiga üle, kui mõlemat korraga teha?
 • VLC Player uusimad versioonid (3.X) toetavad 360-kraadise video vaatamist. Ehk siis videot saab keerata-pöörata. Vanemad VLC versioonid näitavad 360-kraadist videot nii, et kogu pilt on ühele ekraanile kokku topitud.
 • 360 kraadine video on 4K resolutsioonis, maht umbes 36 GB/h. Väiksemana talletada ei saa. 128 GB kaardi korral näitab, et filmida saab 3:19.
 • Üldine hinnang on, et pildi kvaliteet on ikka väga kehv. Kui võrrelda heas valguses õues tehtud videot, siis teeb ka suvaline telefon paremat. Antud kaamera eelis siis jah 360 kraadi.
 • Live Broadcast (FB, YouTube) ei ole Androidiga võimalik, ainult Apple'ga.
 • Kaamerat saab juhtida telefonist Garmin Virb rakendusega, mis ühendub üle wifi. Kaamera teeb võrgu, telefon ühendub sinna. Esmane katse CAT S40 telefoniga näitas, et selle peale kaob telefonil internet ära - wifi võrku ühendununa ta 4G võrgust andmeid ei liiguta. Vajab uurimist, kas on olemas seadistus, mis selle korda teeks. Kui kogu protsess toimub mõne olemasoleva wifi võrgu levialas, peaks olema võimalik ka mõlemad seadmed sinna võrku ühendada.
 • Esmasel katsel kestis aku (360 video filmimisel) 55 min + eelnevad mängimised juurde. Kaamera läheb päris tuliseks.
 • Filmimisel tarbib 0,4-0,9A (kõigub kogu aeg) ja tundub, et selleks D- ja D+ lühistamist ei vaja.
 • Peale seda, kui kaamera oli järjest filminud ja aku tühjaks saanud, ei õnnestunud mõnda aega laadimist käivitada - peale USB ühendamist tarbis natuke aega 0,2A ja siis kukkus nulli. Äkki oli aku laadimiseks liiga tuline? Laadimine ei taastunud ise, vaid selleks tuli USB korra lahti ühendada. Kui laadima sai, siis laadis ainult 0,5A, sisse läks kokku 1,25 Ah.
 • Erinevalt Virb X kaameraga ei toimu Virb 360 kaameral automaatset pildi keeramist vastavalt sellele, mis pidi kaamera käes on. Samuti ei tundu sel teemal olema ühtegi seadistamise võimalust. Kui kaamerat hoida tagurpidi, siis on ka video vaatamisel algselt tagurpidi. Selle saab hiirega õigeks lohistada, samas on peale seda video vasakule ja paremale keeramine vastupidi (ehk lohistades pilti vasakule, pöördub ta tegelikult paremale ja vastupidi). Lahenduseks on video järeltöötlus Virb Edit tarkvaras: seal on võimalik video ära stabiliseerida, samuti keeratakse ta seal automaatselt õiget pidi. Ning tundub, et õigeks keeramine toimub uuesti ka juhul kui keset videot kaamerat pöörata. Kogu see stabiliseerimise ja pööramise protsess tundub toimivat FIT faili talletatud sensorite info järgi.