Kaamera Garmin Virb X

Allikas: Tipikate Rattamatkaklubi teabebaas
Jump to navigation Jump to search

Sissejuhatus

Garmin Virb X on seikluskaamera, mis meid huvitab peamiselt videokaardistamise mõttes. Kaameral on olemas sisseehitatud GPS, asukohainfo talletatakse paralleelselt videoga ning seda on võimalik hiljem Garmin Virb Edit tarkvaraga vaadata.

Hetkel on siin lehel märkmed, mis said kirja pandud esmase testperioodi (6. aprillist kuni 16. aprillini) ja sellele järgneva andmetöötluse käigus. Meid huvitavaid kaameraid on Garminil tegelikult veel, tol korral langes valik Virb X kasuks puhtalt seetõttu, et see oli ainus, mida antud perioodiks rentida sai. Veidi hiljem sai testitud ka Garmin Virb 360 kaamerat ning tulevikus tasub ära proovida ka Garmin Virb Ultra 30 - see peaks olema veidi uuem, aga mõneti sarnane versioon Virb X-le.

Garmin Virb X kasutusjuhend on üleval siin.

Mälukaart

Dokumentatsiooni järgi toetab kaamera kuni 128 GB kaarte. Rendist võttes oli sees 32 GB, FAT32 vormindatud kaart. Katsed viime esialgu läbi 64 GB kaardiga. Kaamera toetab ka exFat failisüsteemi.

Tundub, et kaamera on mälukaardi osas üsna kapriisne (või on konkreetsel kaameral mingi häda küljes). Senised katsed:

 • 64 GB Kingston, vormindatud exFat peale Windows all - ütleb "no card".
 • 32 GB Kingston, vormindatud exFat peale WIndows all - toimib. Peale kaamera enda seadetest "format" enam kaarti üles ei leia, Windows peal vaadates on muutunud FAT32-ks. Sai proovitud korduvalt ja tundub et loogika on selles, et kaamera ei oska peale ise formattimist enam kaardiga midagi peale hakata - ei tavarežiimis ega USB Mass Storage režiimis, kui on USB kaudu arvutiga ühendatud. Tasub veel mainida, et tundub, et vahetult peale formattimist näitab küll, nagu kaardiga oleks kõik korras, aga peale toitetsüklit enam üles ei leia. Samas kui kaart otse arvuti külge ühendada, siis toimib. Failisüsteemidest tunduvad nii FAT32 kui exfat toimivat.
 • 32GB SanDisk - tundub, et toimib ilusti.
 • 64GB (klass U1), 64GB (klass U3) ja 128GB (klass U3) Samsung - tundub, et toimivad ilusti. Kaamera vormindab sellise suurusega kaardid ka ise exfat-ina.

Järeldus: Kingston kaarte mitte kasutada!

Video ja rajalogi talletamine

Garmin Virb X talletab video MP4 formaadis ning eraldi kausta lähevad .FIT failid koos rajalogi ja muu sensori infoga. Sellest, kuidas neid faile omavahel korrektselt seostada ja töödelda, räägib see artikkel.

Olgu siinkohal toodud ära siiski algsed tähelepanekud - võib-olla on mingil hetkel edasiarenduste raames hea teada.

Kui kaamera sisse-välja lülitamiseks kasutada suurt mehhaanilist hooba, mis ühtlasi kohe ka filmimist alustab, siis vastab üldiselt filmitud klipile üks-ühele ka .FIT fail. Erandiks on siinkohal juhtumid, kus videoklipp on pikem kui 15 minutit ning kaamera selle ära tükeldab. Sel juhul vastab kogu salvestusperioodile ikkagi ainult üks .FIT fail.

.FIT faili nimi on formaadis YYYY-MM-DD-HH-MM-SS.fit, seejuures vastab see enamasti videofaili sees olevale Create Date ajatemplile. Erisused võib välja tuua nii:

 • Kui filmida pikemalt ja kaamera videoklipi ära tükeldab, siis rajalogi läheb jätkuvalt eelmisse .FIT faili. Uut faili ei tekitata.
 • Mõnel juhul on nähtud olukorda, kus MP4 sees olev Create Date on ühe sekundi võrra suurem kui .FIT faili nimi.
 • Kui kaamera oli enne filmimise alustamist juba sisse lülitatud, siis algas ka rajalogi talletamine juba varem. Kaamera talletab rajalogi kogu aeg kui ta on sisse lülitatud (kui pole seadetest GPS üldse ära keelatud). Filmimise alustamisel sel juhul uut .FIT faili ei alustada, vaid jätkatakse varasemat faili.

Eelnevast lähtudes: kui on soov, et igale MP4 failile vastaks täpselt üks .FIT fail, mille ajalised piirid oleks MP4 failiga samad, siis tuleks filmimist alustada vastava kangiga alati eelnevalt välja lülitatud kaamera korral ning mitte filmida nii pikke klippe, et need ära tükeldatud saaksid :)

Igaks juhuks sai järgi proovitud, et ega Garmin Virb X lisaks .FIT failidele ka .MP4 failidesse asukohainfot ei lisa. Vähemalt 6.05.2018 seisuga ExifTool sealt midagi ei leidnud.

Märkmed

 • NTFS korral on minimaalne FPS 30, PAL korral 25. Kuna meil pole kaadreid liiga palju vaja, sobib PAL paremini. Seda saab muuta "System" menüüst, muud video seaded on "Video" menüüs.
 • Timelapse versioonis saab talletada maksimaalselt 2 pilti sekundis. Ilmselt jääks see väheks?
 • "Recording a video loop" võimaldab teha sama, mis autokaamera puhul - video tükeldatakse väiksemateks failideks, vanemad kirjutatakse jooksvalt üle. Valikus on 5, 10, 20 ja 30 min.
 • Samas näitasid katsed, et HD kvaliteedis salvestades tükeldas kaamera video 15-minuti tagant igal juhul, ka ilma loop režiimita. Foorumid räägivad, et kaamera ei taha liiga suuri faile teha. Kui on soov kõik ühte faili saada, tuleb kvaliteeti alla lasta. Meie jaoks on tükeldamine mõneti ebamugav seetõttu, et .FIT faili ei tükeldata automaatselt, vaid see jookseb terve filmimise sessiooni jooksul samasse faili.
 • Kaasas on spetsiaalne USB juhe, kaamera poolel MicroUSB ega muud standardset lahendust ei ole. Laadimisel tarbib 0,5A välja lülitatult, 0,8-0,9A sisse lülitatult/filmides. Toimib ka display-ga multilaadijaga, st ei vaja D+ ja D- liinide lühistamist, et suurema vooluga laadida. Kui on soov laadimise ajal kasutada, siis tasub "System" menüüst valida "Charge Mode" -> "Manual", muidu tahab ennast laadimise ajaks välja lülitada.
 • Kaamera ennustuse kohaselt kulub 11 GB tunnis.
 • Aku peaks spetsifikatsiooni järgi pidama vastu 2 tundi. Renditaval eksemplaril oli 8.04.2018 selleks ajaks 25 minutit. Tundub, et ei laadinud enne korralikult täis? Uuel laadimisel läks sisse 927 mAh.
 • Nagu selgus, siis ei lahenda see kaamera ära probleemi, et videokaardistatud materjali normaalselt Virb Edit tarkvaras vaadata saaks. Probleem, et kaardil punast täppi lohistades näidatakse ainult kõige esimest klippi, jäi alles.
 • Kaamera fikseerib pildi asendi ära sel hetkel kui filmimine käima läheb (ehk siis kas filmitakse nii, et kaamera on "õiget pidi" või "tagurpidi"). Kaamera ei kasuta EXIF info rotation välja, ehk siis pilt talletatakse kohe õiget pidi. Probleem tekib siis, kui kaamerat peale käima panekut pöörata. Kui nii juhtub, siis pildi aitab õigeks pöörata "ffmpeg -i in.MP4 -vf "transpose=2,transpose=2" out.MP4". Kui on soov, et audiot ringi ei kodeeritaks, võib lisada "-c:a copy".